'Głosy niewinności' na wystawie i na ekranie
Od 3 sierpnia na festiwalu filmowym w Kazimierzu Dolnym, w namiocie prasowym można oglądać wystawę zatytułowaną „Głosy niewinności. Wojny dorosłych. Armie dzieci” poświęconą tragedii dzieci – żołnierzy. Ekspozycja zdjęć potrwa do końca festiwalu, czyli do 7 sierpnia.
Na całym świecie ponad 300 000 dzieci jest zmuszanych do walki z bronią w ręku. Niektóre z nich nie skończyły jeszcze ośmiu lat. Dzieci biorą udział w konfliktach zbrojnych w wielu krajach. Nie mają żadnych praw ani nikogo, kto mógłby je wysłuchać. Są zmuszane do zabijania, głodzone i wykorzystywane seksualnie.
Wystawa towarzyszy przedpremierowemu pokazowi filmu Luisa Mandokiego pt. Głosy niewinności, który przedstawia tragedię dzieci w ogarniętym wojną domową Salwadorze w latach 80. Historia Chavy podobna jest do losu wielu chłopców, którzy wychowują się w krajach ogarniętych wojną.
- Bohater albo zostanie siłą powołany do wojska, albo będzie musiał uciec i przyłączyć się do guerillas. Tak czy inaczej nie uniknie wojny. Historia widziana jest z perspektywy dziecka, kiedy to magia dzieciństwa zatraca się w horrorze wojny - tak sytuację Chavy przedstawia Mandoki.
Obraz wejdzie do kin dopiero po wakacjach, 2 września w ramach cyklu Plus dla Koneserów. ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU WYSOKICH TEMPERATUR FILMOWYCH W KAZIMIERZU nad WISŁĄ