Trwa ładowanie...
01-06-2009 10:52

Grand Prix dla filmu o babci pt. "Jutro"

Grand Prix dla filmu o babci pt. "Jutro"
d3q0d3g
d3q0d3g

Film "Jutro" Bartosza Kruhlika z Lubska zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę w Koninie (Wielkopolska) 55. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby (OKFA).

Kruhlik opowiada w filmie o swojej babci, snującej przed kamerą rozważania o życiu, a ich konsekwencją jest stwierdzenie, że nigdy nie wiadomo, co przyniesie następny dzień.

Do konkursu zakwalifikowano 50 obrazów spośród 83 nadesłanych. Oceniało je profesjonalne jury pod przewodnictwem aktora, reżysera i scenarzysty filmowego oraz teatralnego Filipa Zylbera.

Pierwsza nagroda główna przypadła dla filmu "Mieszkańcy" Arkadiusza Zuba z Katowic, a druga - Annie Kasperskiej i Michałowi Stenzlowi z Koszalina za film "Pomiędzy". Trzecią nagrodę główną otrzymał Adam Uryniak z Krakowa za obraz pt. "Podglądacz". Przyznano także nagrody za film fabularny, dokumentalny, animowany i za najlepszy debiut oraz siedem wyróżnień.

d3q0d3g

Tradycyjnie już, jeszcze w trakcie trwania konkursu, odbywały się "omówienia" filmów po każdym bloku projekcyjnym, które filmowcy- amatorzy uznają zawsze jako niezwykle ważny element rywalizacji, pozwalający na pogłębienie ich warsztatowych umiejętności.

Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało dla widzów wystawę poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu "Ślady i pamięć". Jak powiedział dyrektor Muzeum Mieczysław Kuźmicki, ekspozycja ma charakter dydaktyczny, edukacyjny i informacyjny. Publiczność mogła dzięki niej prześledzić artystyczną biografię Kieślowskiego, zamkniętą w dokumentach i fotografiach zrobionych na planie, fotosach filmowych, plakatach do jego filmów, dyplomach i nagrodach. Na konińskim konkursie prezentowane są filmy dokumentalne, fabularne i animowane, których autorami są głównie młodzi ludzie. Konsekwentnie przestrzeganą zasadą jest niedopuszczanie do konkursu filmów zrealizowanych przez zawodowych twórców ani studentów szkół filmowych powyżej II roku nauki, etiud studenckich przygotowywanych na zaliczenie zajęć czy też filmów zrealizowanych dla celów komercyjnych.

Patronat artystyczny nad OKFA sprawowała Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSzFTviT) w Łodzi. Od 2006 br. z inicjatywy organizatorów tej najstarszej w kraju imprezy poświęconej kinu niezależnemu - Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - Konkurs nosi imię prof. Henryka Kluby.

Patron OKFA był reżyserem filmowym, aktorem i pedagogiem, wieloletnim rektorem PWSzFTviT. Przewodniczył pracom konkursowego jury. Zmarł nagle w Koninie, podczas 51. edycji OKFA, w wieku 74 lat. Według organizatorów Konkursu, profesor był prawdziwym przyjacielem zwłaszcza młodych twórców filmowych.

Konkurs współfinansowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

d3q0d3g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q0d3g