Jaki polski film obejrzało najwięcej widzów?

Jaki polski film obejrzało najwięcej widzów?
Źródło zdjęć: © Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski
Grzegorz Kłos

Przed wami podsumowanie polskiego box office’u wszech czasów. W rankingu znalazło się 20 produkcji nakręconych przed 1989 rokiem

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki film nakręcony nad Wisłą, zgromadził w kinach największą widownię? Czy był to romans, kreskówka, a może ekranizacja lektury szkolnej, na którą karnie szły wszystkie klasy?

Jeśli nadal nurtują was te pytania, to dzisiaj postaramy się na nie odpowiedzieć.

Przed wami podsumowanie polskiego box office’u wszech czasów. W rankingu znalazło się 20 produkcji nakręconych przed 1989 rokiem.

Nawet bardzo powierzchowna analiza listy prowadzi do kilku oczywistych wniosków – polski widz kocha ekranizacje, chętnie ogląda komedie, a obecnie działający rodzimi producenci i dystrybutorzy mogą jedynie pomarzyć o takiej oglądalności, jaką przed laty miały polskie filmy.

1 / 20

20. ''Dzieje grzechu'', 1975

Obraz
© Galapagos

Widzowie: 7 972 988

Naszą galerię otwiera skandalizująca produkcja w reżyserii, wzbudzającego niegdyś emocje, Waleriana Borowczyka.

Trzecia i najlepsza ekranizacja skandalizującej książki Stefana Żeromskiego określanej przez krytyków na początku XX wieku „romansem kolejowym” albo „powieścią seksualną”.

Jej autorem jest Walerian Borowczyk – uznany reżyser, artysta plastyk, scenarzysta, scenograf i pisarz, który w 1959 roku wyemigrował do Francji, gdzie dał się poznać jako specjalista od kina erotycznego.

2 / 20

19. ''Czarci żleb'', 1949

Obraz
© Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski

Widzowie: 8 012 748

Udana próba zrealizowania w polskich warunkach kina gatunkowego. "Czarci żleb" to połączenie akcji i dramatu sensacyjnego w reżyserii Tadeusza Kańskiego i Alda Vergano.

Fabuła osnuta wokół udaremnienia przemytu dzieł sztuki przez granicę polsko-czechosłowacką na Zachód. Bohaterem jest Jasiek - były przemytnik, który powraca w rodzinne strony w roli żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza.

3 / 20

18. ''Ulica graniczna'', 1949

Obraz
© Wytwórnia Filmów Fabularnych

Widzowie: 8 012 859

Na miejscu osiemnastym słynna produkcja Aleksandra Forda.

Bohaterami filmu są mieszkańcy warszawskiej kamienicy - dzieci i dorośli. Wybucha wojna, Niemcy zajmują Warszawę, tworzą getto.

Rodzice Fredka podpisują volkslistę, współpracują z hitlerowcami, ujawniają żydowskie pochodzenie doktora Białka, po czym zajmują jego mieszkanie...

4 / 20

17. ''Awantura o Basię'', 1959

Obraz
© Zespół Filmowy Start

Widzowie: 8 234 616

Matka kilkuletniej Basi ginie tragicznie pod kołami pociągu. Chwilowo dzieckiem zajmują się doktorostwo Budziszowie z małego miasteczka. Wreszcie wysyłają list do Stanisławy Olszańskiej, zawiadamiający o przyjeździe Basi do Krakowa.

Dziewczynka z adresem Olszańskiej zawieszonym na piersi wyrusza sama w podróż. Na dworcu kolejowym nikt się po nią nie zgłasza. Walicki wraz z młodym aktorem Szotem próbują rozszyfrować adres z kartki zalanej przez dziewczynkę mlekiem. Pewni, że im się udało, odwożą Basię do literata Stanisława Olszowskiego.

Zaskoczony pisarz stopniowo ulega urokowi dziecka i zaczyna się nim troskliwie zajmować.

5 / 20

16. ''Wielka podróż Bolka i Lolka'', 1977

Obraz
© Studio Filmów Rysunkowych (Bielsko-Biała)

Widzowie: 8 442 005

Na miejscu szesnastym pełnometrażowa produkcja animowana w reżyserii Władysława Nehrebeckiego i Stanisława Dulza.

Scenariusz filmu został oparty na pomyśle zaczerpniętym z książki J.Verne′a "80 dni dookoła świata".

Według testamentu zmarłego podróżnika Fileasa Fogga cały jego majątek ma przypaść śmiałkom, którzy w 80 dni okrążą świat. Bolek i Lolek podejmują wyzwanie.

6 / 20

15. ''Jak rozpętałem II wojnę światową'', 1969

Obraz
© Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"

Widzowie: 8 485 163

Miejsce piętnaste przypada jednej z najbardziej kultowych polskich komedii w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.

Franek Dolas po mocno zakrapianej imprezie budzi się w pociągu wiozącym go do jednostki wojskowej. Niestety przesypia swoją stację i wysiada gdzieś pod niemiecką granicą. Na widok niemieckiego oficera strzela i tym samym "rozpętuje" II Wojnę Światową.

Tak zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się m.in. w obozie jenieckim, Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu.

Franuś swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego.

7 / 20

14. ''Podróże Pana Kleksa'', 1986

Obraz
© Studio Filmowe Zodiak

Widzowie: 8 678 791

W Bajdocji następuje katastrofa: transport atramentu, którym mają być spisane wszystkie bajki, zostaje zniszczony przez podstępnego pułkownika Bąbla.

Tylko światowej sławy profesor Ambroży Kleks może odnaleźć atrament i uratować sytuację...

8 / 20

13. ''Nie ma mocnych'', 1974

Obraz
© Zespół Filmowy Iluzjon

Widzowie: 8 695 942

Druga część kultowej komedii „Sami swoi” to kontynuacja losów dwóch rodzin, osadników na Dolnym Śląsku, którzy szukają męża dla swej wnuczki.

Ciężko chory stary Pawlak musi przekazać swą ziemię. Ale starszy syn Witia, ożeniony z Jadźką Kargulówną, więcej gruntów uprawiać nie może, młodszy zaś, Paweł, jest pracownikiem naukowym we Wrocławiu. Cała nadzieja we wnuczce, osiemnastoletniej Ani.

Pawlak i Kargul postanawiają wydać ją za mąż za młodego technika mechanizacji rolnictwa, Zenka. Czy ich przemyślna intryga doprowadzi do szczęśliwego finału?

9 / 20

12. ''Skarb'', 1949

Obraz
© Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski

Widzowie: 9 312 596

Pierwsza powojenna komedia filmowa. Reżyserii "Skarbu" podjął się Leonard Buczkowski.

Perypetie młodego małżeństwa, Krysi i Witka, które oczekuje na własne lokum w odbudowującej się Warszawie. Małżonkowie koczują w zatłoczonym prowizorycznym mieszkaniu.

Do tymczasowej kwatery trafiają dwaj kombinatorzy szukający skarbu, ukrytego rzekomo podczas okupacji. Wkrótce wszyscy mieszkańcy włączają się w poszukiwania.

10 / 20

11. ''Kochaj albo rzuć'', 1977

Obraz
© Studio Filmowe Iluzjon

Widzowie: 9 384 135

Trzecia część komediowej opowieści o rodzinach Pawlaków i Karguli.

Seniorowie obu rodów oraz ich wnuczka Ania otrzymują od Johna Pawlaka zaproszenie do Chicago.

Kiedy przyjeżdżają na miejsce okazuje się, że John zmarł.

11 / 20

10. ''Faraon'', 1965

Obraz
© Film polski

Widzowie: 9 453 934

Film historyczny (choć nie w pełnym znaczeniu tego słowa) i ekranizacja powieści Bolesława Prusa pod tym samym tytułem, będący aktualną i wnikliwą analizą systemu oraz mechanizmów władzy i polityki.

Współautor scenariusza Tadeusz Konwicki powiedział:

- Historia Ramzesa XII jest typowym przykładem poczynań młodego człowieka, który wchodzi w życie z wiarą i potrzebą odnowy. Nie zna jeszcze wyższych racji stanu, nie interesują go prawa rządzące skomplikowanym aparatem władzy. Wydaje mu się, że to właśnie on potrafi zmienić dotychczasowy porządek rzeczy.

12 / 20

9. ''Trędowata'', 1976

Obraz
© Zespół Filmowy Silesia

Widzowie: 9 834 145

Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 r. powieści Heleny Mniszkówny (do 1939 r. książka była wznawiana przeszło 20 razy).

Tytuł "Trędowata" stał się w powszechnej świadomości symbolem kiczu, hasłem wywołującym charakterystyczne reakcje - miażdżące opinie krytyków i aplauz tzw. szerokiej publiczności. Widać to szczególnie w liczbie widzów, która przekroczyła dziewięć milionów.

Ordynat Michorowski poznaje guwernantkę swej kuzynki Luci. Zakochuje się w pannie Stefanii Rudeckiej, zdobywa jej wzajemność. Ich miłość bulwersuje arystokratyczne środowisko. Szlachetnie urodzone damy i wykwintni panowie podczas balu jednoznacznie dają odczuć ubogiej dziewczynie, że wśród nich zawsze będzie trędowata, a jej małżeństwo z panem na Głębowiczach byłoby niewybaczalnym mezaliansem.

13 / 20

8. ''Pan Wołodyjowski'', 1969

Obraz
© Film polski

Widzowie: 10 934 145

Na miejscu ósmym znalazła się uwielbiana przez polskich widzów ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza.

Film opowiada o losach pułkownika Michała Wołodyjowskiego, który po śmierci narzeczonej porzucił żołnierską służbę i wstąpił do klasztoru Kamedułów. Z klasztoru wyciągnął go przy pomocy fortelu jego wieloletni przyjaciel, Onufry Zagłoba.

Niebawem Wołodyjowski zaręcza się (w tajemnicy przed innymi) z Krystyną Drohojowską, jednak, gdy dowiaduje się, że narzeczona kocha innego, pomimo początkowej złości na rywala i chęci zemsty daje jej wolną rękę i żeni się z Basią Jeziorkowską.

Po paru latach Wołodyjowski wyjeżdża z żoną na kresy wschodnie, aby bronić granic Rzeczypospolitej przed najazdem Tureckim.

14 / 20

7. ''Seksmisja'', 1984

Obraz
© Studio Filmowe Kadr

Widzowie: 11 164 329

Nakręcona w 1983 roku komedia Juliusza Machulskiego to bezsprzeczny fenomen. Obok „Rejsu”, trylogii Sylwestra Chęcińskiego czy „Misia” to najbardziej kultowy film w historii polskiego kina.

Teksty typu „Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę” czy „Albert wychodzimy!” weszły na stałe do języka potocznego.

Mimo upływu lat „Seksmisja” nie traci na popularności, gromadząc za każdym razem przed telewizorami oddane grono widzów.

15 / 20

6. ''Akademia Pana Kleksa'', 1983

Obraz
© Studio Filmowe Zodiak

Widzowie: 14 094 014

Pierwsza ekranizacja znanej książki dla dzieci w reżyserki Krzysztofa Gradowskiego.

Adam Niezgódka z powodu trudności z nauką w szkole zostaje przez rodziców skierowany do tytułowej akademii, w której pod kierunkiem ekscentrycznego, ale i dobrotliwego profesora (P. Fronczewski), chłopcy uczą się czarodziejskich rzeczy.

16 / 20

5. ''Zakazane piosenki'', 1946

Obraz
© Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski

Widzowie: 15 235 445

Fabularyzowana antologia patriotycznych i satyrycznych piosenek okupacyjnych wpleciona w typowe sytuacje z życia wojennej Warszawy.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie od września 1939 roku po wyzwolenie Warszawy w 1945 roku.

Muzyk, Roman Tokarski, opowiada historię okupacji i swoje przeżycia młodemu żołnierzowi polskiemu, repatriantowi z Anglii.

17 / 20

4. ''Noce i dnie'', 1975

Obraz
© Film polski

Widzowie: 22 350 921

Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej. Dwa pokolenia Niechciców zostały ukazane na tle przemian społeczeństwa polskiego w latach 1865-1914.

Zajęty przez Niemców Kaliniec w pośpiechu opuszczają mieszkańcy. Jest wśród nich Barbara Niechcic (Jadwiga Barańska). Zagubioną i bezradną odnajduje dawny znajomy, stary Żyd Szymszel i ofiaruje jej pomoc.

Po drodze Barbara wraca wspomnieniami do przeszłości - niespełnionej miłości do Józefa Toliboskiego (Karol Strasburger), małżeństwa z Bogumiłem Niechcicem (Jerzy Bińczycki) oraz przeżyć związanych z wychowaniem syna - Tomaszka (Kazimierz Mazur).

18 / 20

3. ''Potop'', 1974

Obraz
© Film polski

Widzowie: 27 615 921

Pierwszą trójkę najchętniej oglądanych polskich filmów otwiera ekranizacja prozy Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Lata 1656-1660, okres najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży orszański Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów.

Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy.

Aby odkupić winy porywa księcia Bogusława Radziwiłła, by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza, ale ten ciężko rani Kmicica i ucieka.

19 / 20

2. ''W pustyni i w puszczy'', 1973

Obraz
© Studio Filmowe Iluzjon

Widzowie: 30 989 874

Miejsce drugie również przypadło ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza.

Reżyserii podjął się, zmarły w 2008 roku, Władysław Ślesicki. Film stał się przebojem, a rodzima publiczność oszalała na punkcie odtwórczyni Nel, która na każdym kroku spotykała się z dowodami uwielbienia i sympatii.

"W pustyni i w puszczy" to opowieść o dwójce białych dzieci porwanych w Afryce przez handlarzy niewolników. Nastoletni Staś i młodziutka Nel pędzeni przez swoich oprawców przez afrykańskie bezdroża wspólnie stawiają czoła przeróżnym niebezpieczeństwom i przeszkodom.

20 / 20

1. ''Krzyżacy'', 1960

Obraz
© Film polski

I tym sposobem dotarliśmy do miejsca pierwszego. Filmem, który ściągnął do kin największą ilość widzów, okazali się "Krzyżacy". Ekranizacji poczytnej powieści Henryka Sienkiewicza podjął się Aleksander Ford.(gk/mf/mn)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (341)