Trwa ładowanie...
d16i9hx

James Newton Howard

Najnowsze informacje
4.3
(3 głosy)
Oceń:
d16i9hx

Jest jednym z najbardziej wszechstronnych i uznanych twórców muzyki filmowej. Ma na swoim koncie osiem nominacji do Oscara – za muzykę do takich filmów jak „Opór”, „Michael Clayton”, „Osada”, „Książę przypływów” i „Mój chłopak się żeni”.

W 2009 roku nagrodzono go za muzykę do „Mrocznego rycerza”, na swoim koncie ma też nagrodę Emmy za muzykę do „Gideon’s Crossing” i dwie kolejne nominacje za kompozycje do serialu „Ostry dyżur”. Czterokrotnie nominowano go do Złotego Globu – m.in. za muzykę do „King Konga” Petera Jacksona.

W 2008 roku otrzymał World Soundtrack Award. Uznano go za kompozytora roku – tytuł przyznano za muzykę do filmów „Wojna Charlie’ego Wilsona”, „Michaela Claytona” i „Jestem legendą”. Skomponował muzykę do ponad stu filmów. Otrzymał wiele nagród, m.in. Henry Mancini Award za całokształt osiągnięć. Współpracuje z takimi twórcami jak M. Night Shyamalan (m.in. przy „Szóstym zmyśle”, „Znakach”, Osadzie, „Zdarzeniu”), Lawrence Kasdan (m.in. przy „Francuskim pocałunku” czy „Wyatt’cie Earpie”), Julią Roberts (m.in. przy „Pretty Woman”, „Uciekająca panna młoda” czy „Ulubieńcach Ameryki”).

Skomponował muzykę do takich filmów, jak „Dzikie koty”, „Linia życia”, „Pierwsza liga”, „Sajgon”, „Bożyszcze tłumów”, „Człowiek z księżyca”, „Król Ralph”, „Wybraniec śmierci”, „Mumford”, „Kosmiczny mecz”, „Kłamca, kłamca” czy „Epidemia”. Współpracuje nie tylko z filmowcami, ale i muzykami – m.in. Barbrą Steisand, Oliwią Newton-John, Bobem Segerem, Rodem Stewartem, Cher, Dianą Ross, zespołem Toto. W 1975 roku pojechał w trasę koncertową z Eltonem Johnem.

Był dyrygentem Melbourne Symphony Orchestra, której album live zdobył status multi-platynowej płyty.

W 1985 roku po raz pierwszy skomponował muzykę do filmu i od tamtej pory zajmuje się głównie tym, choć np. w 2004 roku koncertował z Eltonem Johnem (wystąpili między innymi w londyńskiej Royal Albert Hall czy nowojorskiej Radio City Music Hall).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16i9hx
d16i9hx
d16i9hx