Trwa ładowanie...
28-11-2006 13:32

"Jazda bez trzymank" zwycięzcą 2. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

"Jazda bez trzymank" zwycięzcą 2. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!
d3hhjai
d3hhjai

26 listopada zakończyła się druga edycja Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!. Nagrodę Publiczności zdobył film "Jazda bez trzymanki" z Japonii. Festiwal został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekcje festiwalowe odbyły się w dniach 15-26 listopada w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Wzięło w nich udział ponad 6000 widzów. W programie 2. festwialu FILMY ŚWIATA ALE KINO! znalazło się 20 filmów z Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej, z których 13 było pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu była polska premiera nagrodzonej Złotym Lwem na tegorocznym MFF w Wenecji Martwej natury (2006) Jia Zhang-Ke. Towarzyszyła jej pierwsza w Polsce retrospektywa filmów reżysera, uważanego obecnie za najwybitniejszego chińskiego twórcę kina niezależnego. W ramach festiwalu publiczność w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie miała także okazję poznać nieznane dotychczas w naszym kraju fenomeny kina światowego. Abeni nigeryjskiego reżysera Tunde Kelani był pierwszym filmem z Nollywood, który trafił do Polski.

Najwyżej ocenionymi przez publiczność filmami były (w kolejności):

”Jazda bez trzymanki” - Sekiguchi Gen (Japonia)
”Trzecia płeć” - Santosh Sivan (Indie)
”Świat” - Jia Zhang-Ke (Chiny)
”Trzy miłości” - Hou Hsiao-hsien (Tajwan)
”Martwa natura” - Jia Zhang-Ke (Chiny)

d3hhjai

Największym powodzeniem wśród widzów cieszył się nagrodzony Złotym Globem palestyński Paradise Now, który zobaczyło 700 osób. Liczną publiczność zgromadziły także Trzy miłości Hou Hsiao-hsiena z Tajwanu oraz zwariowany japoński film Jazda bez trzymanki.

Wybrane filmy z drugiej edycji będzie można zobaczyć na antenie kanału ale kino!. W paśmie ale świat! (każdy czwartek o 20.00), będącym uzupełnieniem i kontynuacją festiwalu, już w grudniu stacja przedstawi Nicponi Jie Hana (Chiny 2006, nagroda główna MFF Rotterdam 2006) i komedię Zmiana par (Indie 2005), a na początku roku m.in. Trzy miłości (Tajwan 2005) i Trzecią płeć (Indie 2005).

Festiwal powstaje we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ambasadą Francji, Siecią Kin Studyjnych i Gutek Film.

d3hhjai
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhjai