Trwa ładowanie...
d11hmqz

John Carney

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
d11hmqz

Pochodzący z Dublina reżyser John Carney zwrócił na siebie uwagę międzynarodowej publiczności filmem muzycznym „Once”, który stał się wielkim hitem box office’u i zdobył niezliczoną ilość nagród, nie wyłączając nagrody Independent Spirit oraz nagród na festiwalach Sundance i Raindance.

Swoją karierę filmową zaczynał jako scenarzysta, reżyser i producent dwóch krótkometrażowych, nagradzanych filmów „Shining Star” i „Hotel” oraz jako reżyser wideoklipu dla irlandzkiego zespołu The Frames, w którym grał na gitarze basowej w latach 1991–1993. Jego pierwszym filmem długometrażowym była niskobudżetowa, czarno-biała produkcja „November Afternoon”. Film został uznany przez Irish Times za najlepszy film fabularny 1997 roku i był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach.

John Carney napisał scenariusz, wyreżyserował i zmontował swój kolejny godzinny film telewizyjny „Just in Time”, w którym występowali Frances Barber i Gerard McSorley. Irish Times uznał go za najlepszy film telewizyjny 1998 roku. Następnie był współscenarzystą i reżyserem filmu „Nad przepaścią” z Cillianem Murphy i Stephenem Rea w rolach głównych. Film został wyróżniony nagrodą Srebrnego Hitchcocka w 2001 roku na Festiwalu Filmowym w Dinard. John Carney jest również reżyserem i scenarzystą trzech serii najbardziej popularnego w historii telewizji irlandzkiej serialu „Bachelors Walk”, hitu stacji RTÉ.

Grając w zespole The Frames poznał Glena Hansarda, który wystąpił później w jego filmie „Once”. Muzyczne korzenie są widoczne w jego filmach – jego najnowszą produkcją będzie film „Sing Street”, który tworzy we współpracy z Bono i The Edge – muzykami z zespołu U2. Carney pracuje również nad filmową adaptacją opowiadania M.R. Jamesa „Casting the Runes”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11hmqz
d11hmqz
d11hmqz