Trwa ładowanie...
04-05-2006 12:02

Karykatura kościoła pomimo protestów w MTV

Karykatura kościoła pomimo protestów w MTV
d1g6hht
d1g6hht

Mimo licznych protestów ze strony niemieckich katolików sieć telewizyjna MTV rozpocznie od poniedziałku emisję kontrowersyjnej serii filmików animowanych "Popetown" ("Miasto papieża"), będących satyrą na Kościół katolicki.

Pierwszy odcinek serii, zatytułowany "Sobowtór", opowiada, jak ojciec Mikołaj, odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne w Watykanie, kontraktuje pewnego nowojorskiego Żyda, aby zatrudnić go jako sobowtóra 77-letniego, zdziwaczałego papieża.

Wielu wiernych w Niemczech uznało tę serię animowaną za drwinę z Kościoła katolickiego i z wiary chrześcijańskiej i domagało się od MTV, aby zrezygnowała z jej emitowania.

Partie polityczne w Niemczech są podzielone w sprawie ewentualnego zakazu pokazywania serii w telewizji.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CDU-CSU) domaga się zakazu emisji, podczas gdy socjaldemokraci (SPD) i liberałowie (FDP) oraz Zieloni sprzeciwiają się zakazowi.

d1g6hht

Dyrekcja MTV uważa, że "Popetown" nie obraża uczuć religijnych telewidzów, lecz rysunki te powinno się traktować jako dopuszczalną satyrę, "a zatem formę sztuki".

Według reklamy serii rysunkowej nadawanej przez MTV, "Popetown" to m.in. opowieść "o szalonym papieżu" i "skorumpowanym kardynale, który sprzedaje sierotki jako niewolników".

Film wyprodukowany przez brytyjską BBC i przeznaczony do emisji we Włoszech, Niemczech, Australii i Nowej Zelandii dotąd był emitowany jedynie w tym ostatnim kraju.

W Wielkiej Brytanii nie wszedł na ekrany telewizyjne, ponieważ uwzględniono zdecydowane protesty katolików. Również we Włoszech prywatna sieć TV, która kupiła to "arcydzieło" satyry, zrezygnowała ostatecznie z jego emisji.

d1g6hht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g6hht