Trwa ładowanie...
d3ek0xl

Kelly Rutherford

Najnowsze informacje
4.4
(37 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Elizabethtown, Kentucky, Stany Zjednoczone

Filmografia:
d3ek0xl

Odznaczająca się niewątpliwą urodą aktorka amerykańska, szerokiej publiczności znana głównie z występów na małym ekranie. Sam w „Pokoleniach”, Megan w „Melrose Place” i matka Sereny van der Woodsen w „Plotkarze”.

Urodziła się 6 listopada 1968 roku w Elizabethtown, w stanie Kentucky. Jej rodzice rozwiedli się, kiedy miała trzy lata. Od tego czasu wychowywała się pod skrzydłami matki – modelki i pisarki Anne Edwards. Miała później jeszcze trójkę młodszego rodzeństwa – brata Anthony’ego, który wraz z nią pozostawał pod opieką mamy oraz dwie siostry: Lindsey i Courtney.

Zanim rozpoczęła naukę w szkole średniej w Newport Beach w Kalifornii, mieszkała m.in. w Arizonie, Nowym Jorku i na Florydzie. Na miejsce zawodowego startu wybrała jednak nie Kalifornię, a Nowy Jork, gdzie przeprowadziła się tuż po maturze. Jej aktorski debiut miał miejsce w drugiej połowie lat 80-tych.

W 1987 roku po raz pierwszy pojawiła się w telewizji (serial „Loving”), a rok później zadebiutowała na dużym ekranie, grając epizod w filmie akcji „Błękitny gliniarz”. W 1989 roku zdecydowała się wrócić do Kalifornii i podjęła studia aktorskie w Beverly Hills Playhouse. W tym samym roku otrzymała pamiętną, również dla polskich widzów, rolę Sam Whitmore w operze mydlanej „Pokolenia”, która przyniosła jej nominację do Soap Opera Digest Award (1989-90).

Zanim dołączyła do stałej obsady słynnego serialu „Melrose Place”, gdzie przez trzy lata kreowała postać Megan Lewis (1996-99), wzięła udział w kilku mniej znanych, odcinkowych produkcjach telewizyjnych (seriale „Homefront”, „Przygoda na Dzikim Zachodzie”, „Więzy krwi”).

Kelly Rutherford była gwiazdą wielu pełnometrażowych filmów telewizyjnych, m.in. dramatów: „Milcząca prawda” (1992) i „Eastwick” (2002), romansów: „Głęboka miłość” na podstawie powieści Danielle Steel (1996) i „Amerykański skandal” o kontrowersyjnym związku prezydenta Jeffersona z czarną służącą (2000), thrillerów: „Ucieczka” (1998), „Dopuszczalne ryzyko” (2001) i „Świadek zbrodni” (2007).

Znacznie rzadziej pojawiała się na dużym ekranie, a najsłynniejszymi produkcjami z jej udziałem są: komedia romantyczna „Kocham kłopoty” z Julią Roberts i Nickiem Nolte (1994) i „Krzyk 3” Wesa Cravena (2000).

Jej twarz kojarzona jest jednak w pierwszej kolejności z małym ekranem, szczególnie z serialami. Grała panią major w „Bez pardonu” (2002-2003), agentkę specjalną w „Raporcie specjalnym” (2003-2004) i ‘Sonny’ – jedną z głównych bohaterek serialu „Pentagon: Sektor E” (2005-2006).

Najsłynniejszą rolą Rutherford ostatnich lat jest kreacja postaci Lily van der Woodsen – matki jednej z głównych bohaterek głośnego serialu dla młodzieży „Plotkara” (2007-2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ek0xl
d3ek0xl
d3ek0xl