Trwa ładowanie...
egzorcysta
22-04-2014 14:02

Kocham Kino w Multikinie: ''Egzorcysta''

Share
Kocham Kino w Multikinie: ''Egzorcysta''Źródło: Multikino
dcdi0id

Powszechna opinia najstraszniejszego horroru wszech czasów, dwa Oscary, cztery Złote Globy i niezliczona ilość prestiżowych nagród. Co takiego ma „Egzorcysta” Williama Friedkina, że zachwyca i przestrasza kolejne pokolenia kinomanów? Jest okazja by się przekonać – już 28 kwietnia w ramach Kocham Kino w Multikinie, którego ambasadorką jest Grażyna Torbicka, odbędzie się pokaz filmu w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.

Mimo że minęło już z górą 40 lat od premiery, „Egzorcysta” w dalszym ciągu pozostaje dla wielu kinomanów niedoścignionym wzorem kina grozy. Zacieśniający się krąg strachu, a następnie obezwładniającej paniki, które bezpardonowo zawłaszczają bezpieczną dotąd przestrzeń, zamieniając ciepło domowego ogniska w siedlisko zła – to element charakterystyczny dla tego rodzaju kina, w „Egzorcyście” doprowadzony do perfekcji.

Ten niezwykły film, nominowany do Oscara w dziesięciu kategoriach, od momentu wejścia na ekrany w 1973 roku był sukcesem frekwencyjnym, ale jednocześnie wzbudzał kontrowersje. Jest to opowiedziana w realistyczny sposób historia niewinnego dziecka nawiedzonego przez ducha. Zdeterminowana matka dziewczynki, by uratować ją z mocy demona – zwraca się o pomoc do dwóch księży: przepełnionego wątpliwościami Karrasa oraz ojca Merrina, o wierze niewzruszonej jak skała.

Egzorcysta”, przez wielu ekspertów i widzów uważany za najlepszy horror wszech czasów, do dzisiejszego dnia pozostaje brawurowym i efektownym studium opętania, skutecznie – mimo „słusznej” metryki – broniąc się przed zepchnięciem do lamusa.

dcdi0id

Psychologiczna wnikliwość, aktorska charyzma odtwórców głównych ról, w tym prawdziwie demoniczne zdolności metamorfozy niewinnej Lindy Blair w dziecko opętane wolą demona, zaawansowane jak na owe czasy (i do dziś nietracące wiarygodności!) efekty specjalne, niepowtarzalny klimat – długo by wymieniać przymioty, które cały czas przyciągają fanów kina. A może po prostu prawdziwe arcydzieła nigdy się nie starzeją?

Organizatorami wspólnego przedsięwzięcia Kocham Kino w Multikinie są Program Drugi Telewizji Polskiej, wydawca magazynu i pasma Kocham Kino oraz Multikino.W emitowanym w niedzielne wieczory magazynie Kocham Kino Grażyna Torbicka rozmawia z najwybitniejszymi twórcami kina oraz krytykami i badaczami filmu, prezentując informacje o najnowszych premierach i aktualnych wydarzeniach filmowych. Zaś czwartkowe pasmo Kocham Kino to doskonała okazja do poznania najciekawszych współczesnych filmów z całego świata.

Poniedziałek, 28 kwietnia, start o godz. 19:00 Kocham Kino w Multikinie: „Egzorcysta” (The Exorcist)
reż. William Friedkin
USA 1973, 122’
występują: Ellen Burstyn, Max von Sydow, Linda Blair

Kina, w których odbędzie się wydarzenie:
Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań Stary Browar, Sopot, Szczecin, Warszawa Złote Tarasy, Warszawa Ursynów, Wrocław Pasaż Grunwaldzki.

dcdi0id

W Multikinie Stary Browar w Poznaniu Grażyna Torbicka przeprowadzi rozmowę z zaproszonymi gośćmi z udziałem publiczności.

Ceny biletów:
Normalny (Warszawa): 22 zł,
Normalny (poza Warszawą): 20 zł,
Ulgowy (Warszawa): 18 zł,
Ulgowy (poza Warszawą): 16 zł Sponsorzy, Partnerzy Sponsorami cyklu Kocham Kino w Multikinie są: Fiat Auto Poland, producent samochodu Lancia Ypsilon Citi Handlowy, oferujący Kartę Kredytową Citibank World MasterCard Coca Cola Patroni medialni: „Polska The Times” „naszemiasto.pl” Styl.pl „Exklusiv” „Aktivist” „Kino” dlaStudenta.pl „Malemen”

dcdi0id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcdi0id
dcdi0id