Trwa ładowanie...
19-05-2009 15:25

Kontrowersyjny film Komisji Europejskiej o upadku komunizmu

Kontrowersyjny film Komisji Europejskiej o upadku komunizmu
d2n8cxw
d2n8cxw

Wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjny film o 20. rocznicy upadku komunizmu, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej, zostanie dziś tylko częściowo zmieniony.

Z informacji Polskiego Radia wynika, że na razie zostaną usunięte tylko niektóre sceny. Film oprotestowały polskie władze, bo nie było w nim wzmianki o „Solidarności”, papieżu Janie Pawle II, ani też o wyborach 4 czerwca.

Z filmu zostanie dziś tylko usunięta scena demonstracji, która miała być dokumentalnym ujęciem i ilustrować wydarzenia stanu wojennego, ale była to rekonstrukcja z lat 90. Uczestnicy manifestacji trzymali transparent z napisem „Gazeta Polska”, a ta powstała w 1993 roku.

W częściowo poprawionym filmie pozostanie więc tylko generał Wojciech Jaruzelski ogłaszający stan wojenny i taka wersja ma dziś pojawić się na stronach internetowych Komisji. Natomiast na nowy, poprawiony film z dodanymi polskimi wątkami trzeba będzie jeszcze poczekać kilka dni. Urzędnicy w Komisji tłumaczą, że muszą skonsultować poprawki z autorami filmu. Prace dodatkowo utrudnił wczorajszy pożar w budynku Komisji, a od czwartku Belgowie rozpoczynają tak zwany długi weekend i wszystkie unijne instytucje będą zamknięte.

Polska oczekuje, że w nowej wersji poprawionego filmu będzie informacja o roli, jaką w przemianach demokratycznych w Europie odegrali „Solidarność” oraz papież Jan Paweł II.

d2n8cxw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n8cxw