Kontrowersyjny film Komisji Europejskiej o upadku komunizmu
Wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjny film o 20. rocznicy upadku komunizmu, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej, zostanie dziś tylko częściowo zmieniony.
Z informacji Polskiego Radia wynika, że na razie zostaną usunięte tylko niektóre sceny. Film oprotestowały polskie władze, bo nie było w nim wzmianki o „Solidarności”, papieżu Janie Pawle II, ani też o wyborach 4 czerwca.
Z filmu zostanie dziś tylko usunięta scena demonstracji, która miała być dokumentalnym ujęciem i ilustrować wydarzenia stanu wojennego, ale była to rekonstrukcja z lat 90. Uczestnicy manifestacji trzymali transparent z napisem „Gazeta Polska”, a ta powstała w 1993 roku.
W częściowo poprawionym filmie pozostanie więc tylko generał Wojciech Jaruzelski ogłaszający stan wojenny i taka wersja ma dziś pojawić się na stronach internetowych Komisji. Natomiast na nowy, poprawiony film z dodanymi polskimi wątkami trzeba będzie jeszcze poczekać kilka dni. Urzędnicy w Komisji tłumaczą, że muszą skonsultować poprawki z autorami filmu. Prace dodatkowo utrudnił wczorajszy pożar w budynku Komisji, a od czwartku Belgowie rozpoczynają tak zwany długi weekend i wszystkie unijne instytucje będą zamknięte.
Polska oczekuje, że w nowej wersji poprawionego filmu będzie informacja o roli, jaką w przemianach demokratycznych w Europie odegrali „Solidarność” oraz papież Jan Paweł II.