Koronawirus kontra festiwale filmowe w Polsce
Festiwal w Cannes przeniesiony został z maja na przełom czerwca i lipca, nie jest pewny los festiwalu w Wenecji, wiele filmowych wydarzeń w Europie zostało odwołanych i czeka na rozwój wydarzeń związanych z epidemią. Polscy organizatorzy festiwali czy przeglądów filmowych mają podobne problemy.
Widzowie lubią festiwale filmowe. Corocznie tłumy wielbicieli różnego rodzaju kina odwiedzają takie wydarzenia, oglądają filmy, spotykają przyjaciół i znajomych, rozmawiają o wspólnych doświadczeniach. Bardzo często festiwale są miejscami polskich premier najważniejszych filmów sezonu, które do kin trafiają wiele miesięcy po takim pokazie lub nie trafiają do kin w ogóle. Życie festiwalowe ma swój niepowtarzalny charakter.
Te wielkie międzynarodowe wydarzenia mierzą się ze swoimi problemami.Cannes po wielu dniach niepewności przesunęło datę festiwalu na przełom czerwca i lipca. Nieoficjalnie mówi się, że w ogóle może się nie odbyć festiwal w Wenecji, bo Włochy to dziś kraj najdotkliwiej doświadczany przez chorobę. A jak to wygląda w naszym kraju?
ZOBACZ: Wiktoria Gąsiewska: „W lesie dziś nie zaśnie nikt” to kino, jakiego jeszcze w Polsce nie było
Festiwalowy rok filmowy w Polsce
Lada dzień ruszyć miał na dobre w naszym kraju festiwalowy rok filmowy, ale epidemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. W ostatnich dniach doszło do znaczących przesunięć więc terminów festiwali i przeglądów filmowych w naszym kraju, kilka z nich odwołano.
Na pierwszy ogień poszły festiwale, przeglądy i wydarzenia zaplanowane na marzec. Decyzje takie wymusiły między innymi odgórne decyzje rządu w sprawie ograniczenia organizowania imprez masowych, a nieco później także mniejszych spotkań. Straty związane z organizacją takich przedsięwzięć są różne, ale zawsze bolą, bowiem są wynikiem wielu miesięcy prac, zaangażowania, poniesionych nakładów na chociażby pozyskanie repertuaru, reklamę, druki… I zawsze stoi za tym człowiek. Niektóre z festiwali poradzą sobie z takimi problemami lepiej, te nieco mniejsze zapewne znacząco odczują zmiany. Wiele zależy od kształtu organizacyjnego festiwalu, jego „finansowej poduszki” i nadziei związanych z nadchodzącą edycją.
Jedna obawa wydaje się łączyć wszystkie wydarzenia oraz całą branżę kinową. Czy po wyczekiwanym zakończeniu epidemii i przymusowym domowym odosobnieniu widzowie ponownie przybędą na festiwale i czy zechcą wspólnie przeżywać filmowe emocje? Odpowiedzi na to pytanie nikt nie zna. Specjaliści twierdzą, że sytuacja zacznie się poprawiać w kwietniu lub maju. Branża kinematograficzna bardzo na to liczy.
Wydarzenia już przesunięte i odwołane
Pisałem, że najszybciej o zmianach poinformowali organizatorzy wydarzeń mających miejsce w marcu i kwietniu, ale to organizatorzy majowego 17. Millennium Docs Against Gravity Film Festival wykonali zdecydowany ruch wyprzedzający i już 13 marca podali nową dokładną datę swojego tegorocznego wydarzenia. Osoby, które znają ten festiwal wiedzą, jak ważną częścią programu są tutaj filmy poruszające problemy, z którymi właśnie się borykamy.
Od lat w filmach tam prezentowanych (polecam „Zjadanie zwierząt”) mówiono o nieuchronnie czekającej nas katastrofie (także epidemii). Organizatorzy Docs Against Gravity byli więc przygotowani na taką ewentualność i już dwa dni po ogłoszeniu decyzji rządu o walce z koronawirusem przenieśli swój festiwal na 4-13 września.
Także organizatorzy poznańskiego 12. Short Waves Festival niezwłocznie podjęli decyzję o przeniesieniu wydarzenia, która odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. 20 marca rozpocząć miał się we Wrocławiu 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej, ale organizatorzy zadecydowali o jego odwołaniu i dziś w internecie emitują kolejne odcinki telewizji festiwalowej, próbującej choć w niewielkim stopniu złagodzić ból po odwołanym wydarzeniu.
Nie trzeba było długo czekać na decyzje dotyczące wydarzeń festiwalowych, które miały się rozegrać chwilę później. Na wiosnę 2021 roku przeniesiono XVI Ogólnopolski i XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM w Nowogardzie. 2 kwietnia w Warszawie startować miało 17. Święto Niemego Kina, wszystko było już zamknięte na ostatni guzik, a bilety były w sprzedaży.
Wydarzenie odwołano, nowy termin zostanie podany wkrótce, trwa proces zwracania biletów. Nie są jeszcze znane nowe terminy odwołanych: 17. Węgiel Film Festival w Katowicach, odbywającego się w Warszawie 16. Festiwalu Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi "Łodzią po Wiśle", 26. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów. Przybliżony termin gdyńskich III Dni Krytyki Filmowej to październik 2020, w stanie zawieszenia jest 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animocje" z Bydgoszczy.
Organizatorzy planowanego na kwiecień i maj 11. LGBT Film Festival już wiedzą, że w Warszawie wydarzenie to odbędzie się w dniach 18-25 września, ale pracują jeszcze nad programem w innych miastach. Podobny charakter ma także 20. Tydzień Kina Hiszpańskiego, którego program był już praktycznie zbudowany, ale marcowo-kwietniowe pokazy zostały przeniesione na bliżej nieokreślony termin.
Te dwa wydarzenia ilustrują bardzo poważny problem na styku festiwali i kin. Te nieco mniejsze i ambitne cykliczne wydarzenia bardzo mocno związane są z działaniem kin studyjnych, a te niestety dziś są w bardzo trudnej sytuacji. Wielu takim miejscom grozi bankructwo, a chwilę po ich otwarciu prywatni właściciele lub kierownicy nadzorujący ich działanie będą chcieli zapewne odzyskać finansową płynność i nadrobić straty za pomocą filmowych propozycji skierowanych do szerokiego widza.
To stawia organizatorów bardziej ambitnych wydarzeń/festiwali/przeglądów w trudnej sytuacji. Czy małe studyjne i lokalne kina stracą swój charakter, co stanie się z wartościowymi propozycjami filmowymi, także prezentowanymi podczas różnego rodzaju przeglądów?
Co dalej?
Z kalendarza festiwalowego znikają kolejne wydarzenia. Wiadomo już, że nie odbędzie się w Krakowie w zaplanowanym terminie 13. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera, ale jego organizatorzy nie podają jeszcze nowej daty. Twórcy cieszyńskiego 22. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy z atrakcyjnego weekendu pierwszo(i trzecio)majowego przenieśli wydarzenie na 21-26 sierpnia. W maju nie odbędzie się też XVIII Festiwal Fantastyki Pyrkon, a jego nowy termin to 10-12 lipca.
Jeszcze bardziej zdecydowanie postąpili organizatorzy cenionego festiwalu animacji z Poznania. 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator" przeniesiony został z lipca na 3-9 października. Ich komunikat wiele mówi o sytuacji panującej w przestrzeni polskich festiwali:
"W obliczu codziennej niepewności, wprowadzanych nowych zasad funkcjonowania związanych z pandemią COVID-19, dbając o nasze wspólne bezpieczeństwo, jak i mając ambicje stworzenia wartościowej programowo, tętniącej życiem i różnorodnej 13. edycji festiwalu Animator, podjęliśmy już teraz decyzję o zmianie tegorocznego terminu. Zależy nam na tym, żeby festiwal odbywał się w dobrej atmosferze, tak abyśmy wszyscy mogli skupić się na święcie animacji, nie oglądając się na zewnętrzne zagrożenia i niedogodności".
Im późniejszy termin festiwalu, tym organizatorzy są coraz bardziej optymistycznie nastawieni i zakładają, że ich wydarzenie się odbędzie. Wszyscy patrzą z niepokojem na rozwój wydarzeń, ale też z nadzieją na rychłe zakończenie największego w XXI wieku kryzysu w branży filmowej i całej światowej gospodarce.
Odwołane i przesunięte w Polsce festiwale i przeglądy:
- Tydzień Kina Hiszpańskiego (przeniesiony, data nieznana)
- Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi "Łodzią po Wiśle" (przeniesiony, data nieznana)
- Przegląd Piosenki Aktorskiej (odwołany) XVI Ogólnopolski i XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM (odwołany)
- Święto Niemego Kina (przeniesiony, data nieznana)
- Węgiel Film Festival (przeniesiony, data nieznana)
- Festiwal Filmowy Wiosna Filmów (przeniesiony, data nieznana)
- Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animocje" (przeniesiony, data nieznana)
- Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera (przeniesiony, data nieznana) Cinema Italia Oggi (nowa data: 18-22 czerwca)
- Przegląd Filmowy Kino na Granicy (nowa data: 21-26 sierpnia)
- Short Waves Festival (nowy termin: druga połowa sierpnia)
- Millennium Docs Against Gravity Film Festival (nowa data: 4-13 września)
- LGBT Film Festival (nowa data: 18-25 września)
- Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator" (nowa data: 3-9 października) III Dni Krytyki Filmowej (nowy termin: październik)