KRÓL: PROLOG. Rozmowa trzech twórców: reżysera, pisarza i aktora
KRÓL zadebiutuje na małym ekranie jesienią, ale już teraz warto obejrzeć program KRÓL: PROLOG, czyli rozmowę trzech twórców: reżysera, pisarza i aktora.
Reżyser serialu Jan P. Matuszyński, autor powieści Szczepan Twardoch oraz odtwórca głównej roli Jakuba Szapiro – Michał Żurawski, opowiadają o podejściu do projektu, współpracy i przemyśleniach podczas pracy nad serialem. Kiedy aktor zdecydował się, że chce zagrać w serialu? Czy był on pierwszym wyborem reżysera do roli Jakuba Szapiro? Dlaczego Ślązak postanowił napisać powieść o historii Żyda w przedwojennej Warszawie i jaka była jego pierwsza reakcja, kiedy wszedł na plan serialu? Która scena dla reżysera była najtrudniejsza? Jak wyglądała jego współpraca z autorem powieści?
KRÓL: PROLOG do obejrzenia pod tym linkiem:
oraz w CANAL+ PREMIUM:
Piątek 4 września o godz. 15:25
Środa 9 września o godz. 20:25
Wtorek 15 września o godz. 13:20
Sobotę 26 września o godz. 12:30
Poniedziałek 28 września o godz. 13:45
KRÓL w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego to ośmioodcinkowa ekranizacja powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Serial zadebiutuje już jesienią na kanale CANAL+ PREMIUM oraz w nowej usłudze CANAL+ telewizja przez internet.
O KRÓLU
Akcja serialu dzieje się w Warszawie w 1937 roku. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim bokser, Jakub Szapiro – obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i powód strachu wielu mężczyzn. Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.
W serialu występują: Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Adam Bobik, Adam Ferency, Lena Góra, Barbara Jonak, Andrzej Kłak, Aleksandra Konieczna, Mikołaj Kubacki, Piotr Pacek, Marcin Pempuś, Krzysztof Pieczyński, Aleksandra Pisula, Andrzej Seweryn, Andrzej Szeremeta, Bartłomiej Topa, Masza Wągrocka, Paweł Wolak oraz Piotr Żurawski.
Twórcami koncepcji serialu są: Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch, Jan P. Matuszyński i Leszek Bodzak. Za scenariusze poszczególnych odcinków odpowiadają natomiast Łukasz M. Maciejewski (główny scenarzysta), Dana Łukasińska oraz Szczepan Twardoch, który jest również autorem dialogów postaci i pełni funkcję konsultanta produkcji. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz, montaż – Przemysław Chruścielewski, a za dźwięk – Jarosław Bajdowski, Marcin Kasiński oraz Kacper Habisiak. Scenografię przygotował duet Grzegorz Piątkowski i Katarzyna Sikora, kostiumy – Emilia Czartoryska, a charakteryzacja to dzieło Poli Guźlińskiej. Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek, kierowniczką produkcji – Dagmara Bończyk, a muzykę do serialu skomponuje Atanas Valkov.
Producentem wykonawczym serialu na zlecenie CANAL+ jest Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.
Po dwóch sezonach Belfra i serialach KRUK. Szepty słychać po zmroku, Nielegalni, Żmijowisko oraz Mały Zgon to kolejna oryginalna produkcja CANAL+ kręcona w technologii 4K.