Trwa ładowanie...
d6rhvlv

Krull

Najnowsze informacje
4.5
(9 głosów)
Oceń:
Krull to film fantasy o losach mieszkańców planety Krull
d6rhvlv
WP Film
Źródło: WP Film

Krull – opis

Krull to brytyjski film fantasy z 1983 roku. Wyreżyserował go Peter Yates. Krull to planeta, którą atakują Bestia i jej pogromcy podróżujący statkiem kosmicznym – Czarną Fortecą. Planetę zamieszkują dwa królestwa od dawna ze sobą rywalizujące. W obliczu zagrożenia ich władcy postanawiają zawrzeć sojusz przypieczętowany związkiem małżeńskim dzieci – księcia Colwyna i księżniczki Lyssy. W dniu zaślubin wojownicy Bestii atakują pałać, w którym odbywa się ceremonia. Pozbawiają życia dwóch władców, a księżniczkę porywają. Księciu Colwynowi udaje się przeżyć, jest jedynie lekko ranny. Postanawia odzyskać ukochaną jako prawowity władca obydwu królestw. Tymczasem Bestia zna przepowiednię, według której zrodzony przez Lyssę syn będzie władcą galaktyki i próbuje zmusić księżniczkę do ślubu. W tym samym czasie książę Colwyn podejmuje pierwsze kroki odnalezienia ukochanej. Przy pomocy starego wróża i jasnowidza Ynyra dociera do groty, gdzie ukryta jest legendarna, prastara broń – gwiazda shuriken, miotająca promienie, wirująca i wieloostrzowa. Niestety nie posiada wojska, dlatego postanowił zwrócić się do gromady wolno żyjących awanturników. Zgadzają się walczyć z Bestią w imię dobra oraz w zamian za amnestię. Niespełniona miłość Ynyra, wróżka Elspeth, wskazuje im miejsce, w którym ląduje Czarna Forteca, z księżniczką na pokładzie. Po ciężkiej walce obfitej w ofiary, księciu Colwynowi udaje się stoczyć walkę z Bestią. Zasługą zwycięstwa dobra nad złem jest męstwo księcia, miłość do Lyssy, cudowna broń oraz piasek życia podarowany przez wróżkę.

Krull – ciekawostki

W tym samym roku w oparciu o film Krull powstała gra planszowa i komputerowa, komiks wydawnictwa Marvel i powieść Alana Deana Fostera. Wszystkie publikacje miały ten sam tytuł i były oparte na licencji producentów filmu.

Film Krull był jednym z najbardziej kosztownych produkcji swoich czasów.
Produkcja Krulla pracowała w dziesięciu studiach nagrań dźwięku w Pinewood Studios.
Dwadzieścia trzy plany filmowe zostały skonstruowane do kręcenia filmu.

Francesca Annis występująca w roli wdowy w sieci musiała zostać znacznie "postarzona" przez charakteryzatorów.

Aby przygotować się do roli księcia Colwyna, Ken Marshall pracował stale przed głównymi ujęciami, trenował jazdę konną, szermierkę i boks.

Krull to jeden z dwóch filmów w reżyserii Piotra Yatesa, który po raz pierwszy został przedstawiony na scenie teatralnej w 1983 roku. Drugim był Dresser (1983). Obydwa filmy były produkowane przez Columbia Pictures.

Zdjęcia Krulla były kręcone w Iver Heath, Wexham (Anglia, Wielka Brytania), Cortina d'Ampezzo, na płaskowyżu Campo Imperatore (Włochy) i wyspie Lanzarote (Hiszpania).

Odgłosy, jakie wydają siepacze w chwili śmierci, zostały zaczerpnięte z filmu "We wnętrzu Ziemi".

Kiedy Siepacze atakują zamek, żołnierze ewakuują królową tylnym wyjściem. Niestety pojawiają się Siepacze i zabijają dwóch z nich. Następna scena przedstawia ojca Lisy, choć jeszcze chwilę wcześniej go tam nie było.

Spostrzegawczy widz dostrzeże, że kiedy po raz pierwszy w filmie widzimy ogniste konie to są podkute. Przy późniejszym zbliżeniu na nogi (z ogniem) już tych podków nie widać.

W jednej ze scen wróż Ynyr przewraca się, uszkadzając kamień, na którym stoi, tym samym odsłania styropian, z którego jest ów kamień wykonany.

Krull – nagrody i nominacje

W 1983 roku film Krull odznaczył się Stinker Award w kategorii Worst Picture. Z kolei rok później uzyskał trzy nominacje podczas rozdania Saturnów. Były to nominacje w kategoriach: Najlepszy film fantasy, Najlepsza muzyka (James Horner), Najlepsze kostiumy (Anthony Mendleson). W tym samy roku reżyser Peter Yates podczas Avoriaz Fantastic Film Festival został nominowany do nagrody Grand Prize.

Krull
Tytuł oryginalny

Krull

Gatunek

przygodowy, fantasy

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

1983

Data światowej premiery

29.07.1983

Czas trwania

117 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6rhvlv
d6rhvlv
d6rhvlv