Krystyna Feldman – mija 10 lat od śmierci aktorki

Krystyna Feldman – mija 10 lat od śmierci aktorki
Źródło zdjęć: © East News

24.01.2017 12:07

24 stycznia 2007 roku zmarła Krystyna Feldman – polska aktorka teatralna i filmowa. Największą popularność zyskała pod koniec swojej kariery za sprawą roli babci Rozalii w serialu komediowym „Świat według Kiepskich” oraz brawurowej kreacji Nikifora Krynickiego w filmie „Mój Nikifor”. Krystyna Feldman miała na swoim koncie wiele innych filmowych wcieleń, o których warto pamiętać. Z okazji okrągłej rocznicy śmierci artystki, wspominamy jej najbardziej pamiętne role.

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie. Wywodziła się z aktorskiej rodziny – jej ojciec Ferdynand był uznawany za prawdziwą gwiazdę teatru początku XX wieku, a matka Katarzyna występowała m.in. na scenach operowych. W wieku 21 lat Krystyna Feldman ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. Niedługo po tym debiutowała na deskach Teatru Miejskiego we Lwowie. Karierę aktorską przerwała jej na kilka lat II wojna światowa. Krystyna Feldman była żołnierzem AK i pełniła funkcję łączniczki.

Po wojnie występowała m.in. w teatrach w Łodzi, Katowicach, Szczecinie, Opolu, Krakowie i Poznaniu. Pojawiała się także w Teatrze Telewizji oraz co jakiś czas w produkcjach filmowych oraz serialach.

24 stycznia mija 10 lat od śmierci Krystyny Feldman. Z tej okazji przypominamy najważniejsze filmowe wcielenia aktorki.

1 / 7

"Kalosze szczęścia" (1958)

Obraz
© East News

Krystyna Feldman zadebiutowała na wielkim ekranie rolą dewotki w filmie Jerzego Kawalerowicza – Celuloza”. Kreacja ta niejako ugruntowała jej kinową specjalność – wcielanie się w charakterystyczne i wyraziste postaci drugoplanowe. Tego typu role wręcz zdominowały późniejszą filmografię Krystyny Feldman. W 1958 roku zagrała epizod w obrazie Antoniego Bohdziewicza – „Kalosze szczęścia”.

2 / 7

"Głos z tamtego świata" (1962)

Obraz
© East News

Lata 60. Przyniosły Krystynie Feldman pierwszą filmową rolę nieepizodyczną. W „Głosie z tamtego świata” Stanisława Różewicza wcieliła się ona w drugoplanową postać Heli Fabiańczykowej. Aktorka zagrała w produkcji u boku takich sław jak Danuta Szaflarska, Wanda Łuczycka i Kazimierz Rudzki. W kolejnych latach Feldman pojawiła się również w filmach „Dwa żebra Adama” (1963), „Piekło i niebo” (1966) oraz „Czerwony i złoty” (1969).

3 / 7

"Kapitan Sowa na tropie" (1965)

Obraz
© East News

Widzowie mogli poznać Krystynę Feldman bliżej również za sprawą serialu „Kapitan Sowa na tropie”. Aktorka pojawiła się w czwartym odcinku produkcji, który nosił tytuł „Cichy pokoik”. Krystyna Feldman co jakiś czas decydowała się na grę w serialach. Wystąpiła w mniejszych lub większych rolach m.in. w „Świętej wojnie”, „Janie Sercu” oraz w „Na kłopoty… Bednarski”.

4 / 7

"Yesterday" (1984)

Obraz
© East News

„Yesterday” Radosława Piwowarskiego to dość zapomniany polski melodramat opowiadający o młodych chłopcach zafascynowanych muzyką zespołu „The Beatles”. W filmie tym Krystyna Feldman zagrała ciotkę głównego bohatera – Pawła „Ringo” Mitury, w którego wcielił się Piotr Siwkiewicz.

5 / 7

"Świat według Kiepskich" (1999)

Obraz
© East News

Nie da się ukryć, że największy rozgłos przyniosła Krystynie Feldman rola babci Rozalii w „Świecie według Kiepskich”. Aktorka wcieliła się tu w postać teściowej Ferdynanda, z którym było jej wyjątkowo nie po drodze.

6 / 7

"To ja, złodziej" (2000)

Obraz
© AKPA

W 2000 roku Krystyna Feldman wystąpiła w filmie Jacka Bromskiego „To ja złodziej”. Zagrała wówczas babcię Piotrka - -głównego bohatera, który specjalizuje się w łamaniu zabezpieczeń w samochodach. Kreacja ta przyniosła aktorce pierwszą w karierze nagrodę Orła.

7 / 7

"Mój Nikifor" (2004)

Obraz
© AKPA

Największa rola Krystyny Feldman miała nadejść na samym końcu jej aktorskiej kariery. W 2004 roku zagrała ona głównego bohatera filmu Krzysztofa Krauzego – „Mój Nikifor”. Aktorka doskonale wcieliła się w cierpiącego na zaburzenia mowy i słuchu bezdomnego malarza, który po swojej śmierci został uznany za jednego z największych przedstawicieli nurtu prymitywizmu. „Mój Nikifor” przyniósł Krystynie Feldman Złotego Lwa, nagrodę Orła oraz Złotą Kaczkę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)