Trwa ładowanie...
31-07-2007 13:04

Krzysztof Krauze: Bergman najodważniejszym twórcą kina

Krzysztof Krauze: Bergman najodważniejszym twórcą kinaŹródło: Wirtualna Polska - www.wp.pl
d1mrz5k
d1mrz5k

Logika i konsekwencja w pokazywaniu meandrów duchowości człowieka, całkowity brak taniego sentymentalizmu - to cechy, które uczyniły Bergmanajednym z najoryginalniejszych i najodważniejszych twórców w historii kina - powiedział o zmarłym szwedzkim reżyserze Krzysztof Krauze.

"- Filmowo wychowałem się w pokoju, w którym cztery ściany tworzyli Fellini, Kurosawa, Antonioni i właśnie Bergman. Był kimś bardzo ważnym w moim życiu. Wyznaczył standardy w kinie psychologicznym, stworzył horyzont, którego jak dotąd w kinie nie przekroczono" - powiedział w rozmowie z PAP Krauze.

Polski reżyser przypomniał, jak głęboko zakorzeniony był Bergman w tradycji prozy skandynawskiej - Augusta Strindberga, Knuta Hamsuna.

"- To ten nurt kina, który opowiada o wątpieniu, o ograniczeniach, jakie niesie ze sobą kondycja ludzka" - zaznaczył Krauze.

d1mrz5k

Jego zdaniem, kontynuatorem tradycji bergmanowskiej w kinie współczesnym jest austriacki reżyser Michael Haneke, twórca takich filmów jak "Funny Games" czy "Pianistka".

"- Mam wrażenie, że Haneke staje za kamerą z tego samego powodu co Bergman. Nie opowiada historii, które mają wzruszyć, podobnie jak u Bergmana nie ma tu taniego sentymentalizmu. Z żelazną logiką pokazuje konsekwencje pewnych postaw ludzkich, sięga bardzo głęboko i odważnie" - powiedział Krauze dodając, że jednym z najważniejszych kontynuatorów Bergmana był też Krzysztof Kieślowski.

"- Jeżeli chodzi o obyczajową stronę filmów Bergmana, np. jego analizę stosunków małżeńskich, to jego filmy się starzeją, bo zmienia się świat, zmienia się społeczeństwo. Aktualna pozostaje natomiast ich strona duchowa, egzystencjalne zamyślenie nad kondycją człowieka" - podkreślił Krauze.

d1mrz5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mrz5k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj