Trwa ładowanie...
d4n5j9e
Aktualności

Krzysztof Krauze: Bergman najodważniejszym twórcą kina

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzysztof Krauze: Bergman najodważniejszym twórcą kina
(Wirtualna Polska - www.wp.pl)
d4n5j9e

Logika i konsekwencja w pokazywaniu meandrów duchowości człowieka, całkowity brak taniego sentymentalizmu - to cechy, które uczyniły Bergmanajednym z najoryginalniejszych i najodważniejszych twórców w historii kina - powiedział o zmarłym szwedzkim reżyserze Krzysztof Krauze.

"- Filmowo wychowałem się w pokoju, w którym cztery ściany tworzyli Fellini, Kurosawa, Antonioni i właśnie Bergman. Był kimś bardzo ważnym w moim życiu. Wyznaczył standardy w kinie psychologicznym, stworzył horyzont, którego jak dotąd w kinie nie przekroczono" - powiedział w rozmowie z PAP Krauze.

Polski reżyser przypomniał, jak głęboko zakorzeniony był Bergman w tradycji prozy skandynawskiej - Augusta Strindberga, Knuta Hamsuna.

d4n5j9e

"- To ten nurt kina, który opowiada o wątpieniu, o ograniczeniach, jakie niesie ze sobą kondycja ludzka" - zaznaczył Krauze.

Jego zdaniem, kontynuatorem tradycji bergmanowskiej w kinie współczesnym jest austriacki reżyser Michael Haneke, twórca takich filmów jak "Funny Games" czy "Pianistka".

"- Mam wrażenie, że Haneke staje za kamerą z tego samego powodu co Bergman. Nie opowiada historii, które mają wzruszyć, podobnie jak u Bergmana nie ma tu taniego sentymentalizmu. Z żelazną logiką pokazuje konsekwencje pewnych postaw ludzkich, sięga bardzo głęboko i odważnie" - powiedział Krauze dodając, że jednym z najważniejszych kontynuatorów Bergmana był też Krzysztof Kieślowski.

"- Jeżeli chodzi o obyczajową stronę filmów Bergmana, np. jego analizę stosunków małżeńskich, to jego filmy się starzeją, bo zmienia się świat, zmienia się społeczeństwo. Aktualna pozostaje natomiast ich strona duchowa, egzystencjalne zamyślenie nad kondycją człowieka" - podkreślił Krauze.

d4n5j9e

Podziel się opinią

Share
d4n5j9e
d4n5j9e