Trwa ładowanie...

Krzysztof Zanussi odznaczony we Włoszech

Share
Krzysztof Zanussi odznaczony we Włoszech
d3w1umd

Krzysztof Zanussi, twórca m.in. filmów "Constans", "Iluminacja", "Barwy ochronne", czy "Cwał", został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. Uroczystość wręczenia krzyża - przyznawanego przez prezydenta Włoch - odbyła się w Warszawie.

Ambasador Republiki Włoskiej w Warszawie Anna Blefari Melazzi podkreśliła, że związki Zanussiego z Włochami "idą dalej niż włoskie korzenie jego rodziny i Złote Lwy zdobyte w Wenecji w 1984 roku".

d3w1umd

Istotna część twórczości filmowej miała udział włoski, a on sam niedawno skończył na Sycylii zdjęcia do swojego ostatniego filmu - mówiła Melazzi.

Dodała, że w listopadzie w Terni odbędzie się przegląd filmów Zanussiego; reżyser zostanie także wtedy odznaczony przez miejscowe arcybiskupstwo.

Zanussi dziękując za uhonorowanie, przypomniał, że jego włoscy przodkowie przybyli do Polski, by budować koleje żelazne. I koleje, i filmy służą ułatwianiu kontaktów między ludźmi. Tyle tylko, że koleje są bardziej trwałe, a kino ma życie motyla - zaakcentował.

Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, wreszcie w 1966 roku ukończył wydział reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Wtedy też zadebiutował etiudą "Śmierć prowincjonała", która przyniosła mu serię międzynarodowych nagród - w Mannheim, Wenecji, Valladolid i Moskwie.

d3w1umd

Zanussi od pierwszych swoich filmów tworzył nieznaną dotąd w naszym kinie formułę filmu intelektualnego. Bohaterowie jego obrazów rzadko kierują się emocjami, przeżywając najczęściej rozterki natury intelektualnej.

Jest jednym z najpłodniejszych polskich filmowców. Zrealizował ponad 40 filmów, z których spora część powstała w czasach PRL, gdy jego koledzy podpisywali listy protestacyjne i krytykowali go za aktywność zawodową. Zanussi tłumaczy swoją ówczesną apolityczność: "wiedziałem, że żyjąc w socjalistycznym kraju, mam do wyboru: albo podpisywać listy, albo robić filmy. To był świadomy wybór, czysta kalkulacja".

Do najważniejszych jego filmów należą - chronologicznie: "Struktura kryształu", "Iluminacja", "Bilans kwartalny", "Barwy ochronne" i "Constans", nagrodzony najważniejszym jak dotąd w karierze Zanussiego wyróżnieniem: Nagrodą Specjalną Jury w Cannes w 1980 roku.

Lata 80. otworzyły szczególny etap w twórczości Zanussiego. Powstał "Rok spokojnego słońca", potem "Z dalekiego kraju" - opowieść o drodze Karola Wojtyły do Stolicy Piotrowej. Fascynacja postacią polskiego papieża zaowocowała wiele lat później, w 1997 roku, adaptacją najważniejszego jego dramatu "Brat naszego Boga" - historii życia i działalności św. brata Alberta. Jeden z ostatnich filmów Zanussiego - "Życie jako śmiertelna choroba pprzenoszona drogą płciową" - zdobył m.in. Złote Lwy XXV Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Wiele nagród zebrał także ostatni obraz "Persona non grata".

Pracowite życie Zanussiego wypełniają, oprócz realizacji filmów, liczne podróże, nie tylko zawodowe. Często bywa w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, w którym, jak przyznaje, jest zakochany. Jako członek Europejskiej Akademii Filmowej uczestniczy w międzynarodowych sympozjach poświęconych kinematografii. (js)

d3w1umd

Podziel się opinią

Share
d3w1umd
d3w1umd