Trwa ładowanie...
24-10-2016 18:31

Legalna Kultura: sukces trzeciej edycji Kultury na Widoku

Fundacja Legalna Kultura dotarła z legalnymi źródłami na ulice i przystanki, na uczelnie oraz do mniejszych miejscowości, w których dostęp do dóbr kultury jest mocno ograniczony. W ramach trzeciej edycji projektu Kultura Na Widoku można było pobrać ponad 1000 utworów. Na konferencji podsumowującej projekt dowiedzieliśmy się, że od początku funkcjonowania serwis zanotował prawie 4 mln wejść. Legalna Kultura ogłosiła także start nowych projektów.

Legalna Kultura: sukces trzeciej edycji Kultury na WidokuŹródło: Legalna Kultura
d3yvrz1
d3yvrz1

- Mam poczucie, że w całej Europie skończył się czas milczenia wokół piractwa internetowego – powiedziała Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura, na Śniadaniu Prasowym, które odbyło się w poniedziałek 24 października w warszawskim Kinie Kultura.

Podczas spotkanaia liczni twórcy wspierający akcję nie kryli oburzenia znieczuleniem na kwestie legalności kultury.

- Pamiętam, jak kiedyś jechałam samochodem i ktoś wybił mi szybę, a następnie ukradł torebkę z przedniego siedzenia. Mniej więcej tak samo czuję się, gdy widzę link do mojego filmu z nielegalnego źródła. Towarzyszy mi poczucie pewnego rodzaju bezradności – powiedziała reżyserka Kinga Dębska na konferencji. – Trzeba wspierać Legalną Kulturę – dodała reżyserka.

- Kultura ma wymiar materialny. Ściąganie nielegalne utworów kultury ograbia i odbiorców. Jeżeli pieniądze nie wrócą do producentów, widzowie tracą na tym, bo powstaje mniej filmów – dodał reżyser Andrzej Saramonowicz.

Na konferencji nie zabrakło pozytywnych punktów. Jednym z nich było podsumowanie trzeciej edycji Kultury Na Widoku, która rozpoczęła się 2 września 2016 i trwała pięć tygodni. W ramach projektu na stronie www.kulturanawidoku.pl można było pobrać ponad 1000 utworów, w tym: 265 filmów i spektakli teatralnych, 258 albumów muzycznych, 386 książek, 43 gry komputerowe, 96 wirtualnych spacerów po najciekawszych muzeach i galeriach świata

d3yvrz1

Kultura Na Widoku to portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki. To zasoby z legalnych źródeł – muzyka, filmy, książki, gry, po której można sięgnąć w każdej chwili i z każdego miejsca.

- Uświadomienie odbiorcom kultury, że filmy, muzykę czy książki z legalnych źródeł mają na wyciągnięcie ręki, uważamy za swój największy sukces. Użytkownicy Kultury Na Widoku najchętniej sięgali po książki. Niemal tak samo dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy, na trzecim miejscu najpopularniejszych treści znalazła się natomiast muzyka - czytamy w podsumowaniu projektu.

W spotach promujących trzecią edycję Kultury Na Widoku udział wzięły wybitne osobowości artystyczne: Danuta Stenka, Zbigniew Wodecki, Joanna Jabłczyńska, Arkadiusz Jakubik oraz Jarosław Boberek. Projekt poparli także Joanna Kulig, Zbigniew Zamachowski, Magdalena Cielecka, Katarzyna Bonda, Marieta Żukowska, Agata Passent, Robert Więckiewicz, Katarzyna Maciąg, Antoni Królikowski, Etgar Keret, Ignacy Karpowicz i inni.

d3yvrz1

Do bibliotek, szkół i urzędów w całej Polsce wysłano ponad 20 tysięcy plakatów dających dostęp do utworów Kultury Na Widoku oraz 10 tysięcy plakatów z darmowymi e-bookami z zasobów Narodowego Centrum Kultury – współorganizatora projektu. Kultura Na Widoku pojawiła się również w większych miastach. W samej Warszawie pojawiło się 300 citylightów na przystankach, pozostałe 300 w aglomeracjach miejskich w całej Polsce.

Sercem projektu jest strona www.kulturanawidoku.pl, z której wciąż można pobrać ponad 600 utworów mimo, że projekt zakończył się.

d3yvrz1

Na konferencji ogłoszono również start społeczno-edukacyjnego projektu Otwarte Drzwi do Kultury skierowanego do mieszkańców małych miejscowości, którzy mają utrudniony dostęp do kultury. W roku szkolnym 2016/2017 Legalna Kultura odwiedzi 60 miejscowości na terenie całej Polski, realizując warsztaty i szkolenia oraz projekcje filmowe zarówno dla uczniów, nauczycieli, instytucji jak i lokalnych społeczności. Projekt Otwarte Drzwi Do Kultury realizowany jest w formie kina objazdowego, a seanse filmowe towarzyszą warsztatom z zakresu zagrożeń i bezpieczeństwa w Internecie, edukacji medialnej i filmowej.

Dodatkowo na konferencji została zapowiedziana międzynarodowa konferencja zatytułowana „Europejska kinematografia wobec wyzwań cyfrowej rzeczywistości”, którą Legalna Kultura organizuje 9 grudnia 2016 we Wrocławiu, dzień przed 29. ceremonią wręczenia Europejskich Nagród Filmowych.

Fundacja Legalna Kultura myśli o czwartej edycji Kultury Na Widoku. W ramach konkursu Twoja Kultura Na Widoku uczestnicy projektu wysyłali propozycje, jakie filmy, gry, książki czy jaką muzykę chcieliby zobaczyć w 2017 roku. Jako dumny patron medialny gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie projektu w kolejnym roku.

d3yvrz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yvrz1