"Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki dostało nominację do nagrody Emmy
Jak donosi portal dziennik.pl polskie seriale dla dzieci oraz filmy animowane zostały docenione na światowym rynku. 13-odcinkowy serial „Magiczne drzewko” otrzymało nominacje do nagrody Emmy. Jest to film dla najmłodszych widzów, jego bohaterami są dzieci oraz specyficzne drewniane przedmioty, które mają specyficzne właściwości.
Wszystko to polega na magicznej sile dębu, z którego wykonane są przedmioty. Jednymi z czarodziejskich obiektów są sanie z psim zaprzęgiem, które potrafią latać oraz chodaki, które spełniają każde najskrytsze marzenie.
Zaczarowane kredki, berło, które daje wadzę nad ludźmi oraz cudowna magiczna przemiana babci w budzik, to tylko część magicznego świata wykreowanego przez Andrzeja Maleszkę. Serial „Magiczne drzewo” ma szansę na telewizyjnego Oskara przyznawanego przez Amerykańską Akademię Telewizyjną w Nowym Jorku.
Reżyser przyznaje, że jego seriale są przesycone dziecięcym spojrzeniem na świat.
"Są nieprzewidywalne. Człowiek, który robi film dla dzieci, powinien być jak Święty Mikołaj. Kiedy mały widz włącza telewizor albo idzie do kina, powinien się czuć jak przed rozpakowaniem prezentu. A ja mam zadbać, by ten prezent go zaskoczył i spełnił jego marzenie" - tłumaczy Andrzej Maleszka.
Już w pierwszym odcinku doznajemy uczucia odkrycia gdzieś ukrytej magii. Poznajemy 8-letniego Jacka, chłopca marzącego o własnym psie rasy husky. Kiedy po długich rozmyślaniach rodzice postanawiają spełnić marzenie syna, na jaw wychodzi jego uczulenie na sierść zwierząt. Psa niestety trzeba oddać i jedyne co po nim zostaje to sanie, które miał ciągnąć. Niespodziewanie chłopiec odkrywa, że nie są to zwykłe sanie ale takie, które same potrafią jeździć a nawet latać, w chwilach zagrożenia sprowadzić pomoc.
Serial emitowały już TVP 1 i TVP Polonia, ale niesamowite historie podbijają teraz serca także zagranicznej widowni. Telewizja publiczna sprzedała go do kilkunastu krajów.
"To jeden z naszych przebojów. Polskie produkcje niełatwo znajdują nabywców, ale ‘Magiczne drzewo’ jest zaprzeczeniem tej reguły. Serial można oglądać niemal w całej Europie łącznie ze Skandynawią, a także w Azji" - mówi Sławomir Cyra, wicedyrektor biura współpracy międzynarodowej i handlu TVP.
Serial ma już na koncie długą listę nagród - w 2004 i 2006 roku "Magiczne drzewo" było nagradzane na prestiżowym konkursie Prix Jeunesse w Monachium, w 2005 roku dostało Rockie Award na festiwalu Banff World Television w Kanadzie. Zwycięzców 35. międzynarodowej edycji konkursu Emmy Awards poznamy 19 listopada.