Trwa ładowanie...
dn1p66m

Mathieu Amalric

Najnowsze informacje
4.8
(19 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Neuilly-sur-Seine

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
dn1p66m

Mathieu Amalric jest synem pary dziennikarskiej. Jego ojciec, Jacques Amalric, był felietonistą dziennika "Le Monde i Libération", a matka, Nicole Zand, była krytykiem literackim "Le Monde".

Zadebiutował w kinie w dramacie kryminalnym "Ulubieńcy Księżyca" (Les Favoris de la lune, 1984). Rola Paula Dedalusa w komedio-dramacie "Moje życie seksualne..." (Comment je me suis disputé... (ma vie sexuelle), 1996) znalazła uznanie w oczach krytyków. Za tę kreację został nagrodzony Cezarem.

Za postać Sebastiena w melodramacie komediowo-kryminalnym "Le Journal du séducteur" (1996) był nominowany do nagrody Prix Michel Simon na festiwalu filmowym w St. Denis.

Kreacja Ismaëla Vuillarda, byłego kochanka właścicielki galerii sztuki w komedio-dramacie "Królowie i królowa" (Rois et reine, 2004) z Catherine Deneuve przyniosła mu nagrody: Cezara, Złotą Gwiazdę i Lumiere Award.

Za drugoplanową postać Louisa w dramacie historycznym "Monachium" (Munich, 2005) odebrał nagrodę National Society of Film Critics Award.

Zagrał główną rolę w dramacie Juliana Schnabla, "Motyl i skafander". Film został nakręcony na podstawie książki Jeana Baptista Bauby, redaktora naczelnego francuskiego wydania "Elle", który w wieku 46 lat został sparaliżowany i w morderczym wysiłku postanowił napisać autobiografię.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn1p66m
dn1p66m
dn1p66m