Trwa ładowanie...
d2bi8me

Max Steiner

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Wiedeń, Austro-Węgry (obecnie Austria)

d2bi8me

Austriacko-amerykański kompozytor muzyki filmowej. Skomponował muzykę do słynnego „Przeminęło z wiatrem”.

Max Steiner (właściwie Maximilian Raoul Walter Steinem) urodził się 10 maja 1888 roku w Wiedniu w Austro-Węgrzech, zmarł 28 grudnia 1971 roku w Hollywood w Kalifornii. Był wnukiem Maximiliana Steinera (1839-1880), wpływowego kierownika Teatru Wiedeńskiego.

Już pod koniec XIX wieku ogłoszony "cudownym dzieckiem", kształcił się pod opieką ostatniego filharmonika wiedeńskiego - Gustava Mahlera. Mając 11 lat wystawił własną operetkę pt. "Piękna Greczynka"; był nie tylko jej kompozytorem, lecz także dyrygentem.

Jako 17-latek kierował orkiestrą wodewilową w Londynie. Przed wybuchem I Wojny Światowej, zdążył ze swoją orkiestrą zjechać pół świata. Koncertował w Moskwie, Paryżu, Berlinie, a nawet w Johannesburgu.* W 1914 osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie pracował jako dyrygent i kompozytor.*

* W 1929 roku Studio RKO, powierzyło mu stworzenie i kierowanie swoim wydziałem muzycznym.* Prowadził je przez siedem lat, do czasu gdy Warnerowie wykorzystując kryzys finansowy RKO, zaproponowali mu lepsze warunki. Szefem muzycznym Warner Bros. był przez 30 lat.

Przeszedł na emeryturę jako 77-latek, z dorobkiem ponad 300 partytur filmowych. Do legendy przeszedł jego sprzeciw wobec umieszczenia piosenki "As Time Goes By" w filmie "Casablanca" Michaela Curtiza. W dużej mierze to jednak jemu zawdzięczamy, że zawód kompozytora muzyki filmowej zaczął być darzony w Stanach Zjednoczonych estymą. Był nominowany 26 razy do Oscara, z czego otrzymał 3 statuetki - za "Potępieńca" (1935), " A więc, podróżniku" (1942) oraz "Odkąd wyjechałeś" (1944). Za partyturę do "Skarbu Sierra Madre" otrzymał nagrodę na Festiwalu w Wenecji.

Max Steiner był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Louise Klos, z którą się rozwiódł. Drugą od 1924 roku była Aubrey H, z którą ma jedno dziecko.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bi8me
d2bi8me
d2bi8me