Trwa ładowanie...
17-04-2009 10:55

Międzynarodowy Festiwal Filmów Wojskowych w Warszawie

Międzynarodowy Festiwal Filmów Wojskowych w Warszawie
d35a5ub
d35a5ub

Prawie 30 filmów fabularnych i dokumentalnych z 13 krajów, m.in. z Niemiec, Polski i Kanady, pokazanych będzie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Wojskowych "Military Camera" w Warszawie. Twórcom najlepszych przyznane zostaną nagrody - Złote, Srebrne i Brązowe Szable.

Festiwal, organizowany pod patronatem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, potrwa od 3 do 8 maja. Będzie elementem obchodów 10. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

Projekcje odbędą się na terenie warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) - w sali kinowej Klubu WAT przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25. "Wstęp na pokazy będzie bezpłatny" - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy festiwalu Janusz Brandt.

Publiczność obejrzy fabularne i dokumentalne filmy o tematyce wojskowej zrealizowane m.in. przez reżyserów z Niemiec, Polski, Kanady, Brazylii, RPA, Rumunii, Szwajcarii i Łotwy.

Wśród fabuł znajdą się polski "Generał Nil" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego - o dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil (1895-1953), polskim bohaterze, którego po wojnie komuniści nazwali wrogiem narodu i zabili - oraz niemiecka "Dolina snajperów" Rudolfa Schweigera - o żołnierzach niemieckich, którzy uczestniczyli w misji w Kosowie. Z kolei wśród filmów dokumentalnych będą "Okręt patrolowy" (Kanada) przedstawiający życie marynarzy na wojskowym okręcie patrolowym, "Ekspres rumuński" (Rumunia) o przygotowaniach wojska do walki z terroryzmem oraz "Pozostać człowiekiem" (Polska) o przestrzeganiu prawa międzynarodowego w trakcie konfliktów zbrojnych.

d35a5ub

Prezentowane filmy będą walczyły o Złote, Srebrne i Brązowe Szable w dwóch konkursach - fabuł i dokumentów. W jury, pod przewodnictwem gen. broni dr. Lecha Konopki, zasiądą m.in. reżyserzy Janusz Chodnikiewicz, Zbigniew Wawer i Aleksander de Montleart (z Niemiec).

Projekcjom towarzyszyć będą wystawy, m.in. wystawa fotografii przedstawiających polskich żołnierzy na misjach w Afganistanie, Iraku i Kosowie.

Organizatorami festiwalu są Fundacja "Cyber" z Warszawy, Ministerstwo Obrony Narodowej i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Szczegółowe informacje na temat imprezy będą dostępne na stronie internetowej www.militaryfestival.com.

d35a5ub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35a5ub