Trwa ładowanie...
d14nx3z
Aktualności

Mirosław Baka w filmie z Josephem Fiennesem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mirosław Baka w filmie z Josephem Fiennesem
(AKPA)
d14nx3z

W okolicach Nowosolnej koło Łodzi rozpoczęły się w poniedziałek zdjęcia do polsko-izraelskiego filmu - pod roboczym tytułem "Wiosna 1941". To pierwsza koprodukcja w historii kinematografii tych państw.

Reżyserem jest izraelski twórca Uri Barbash, nominowany do Oscara za film "Nad murami".

Jedną z głównych ról gra gwiazdor kina angielskiego, odtwórca tytułowej roli w "Zakochanym Szekspirze" - Joseph Fiennes. Z polskich aktorów na planie pojawią się m.in. Stanisław Brejdygant i Mirosław Baka.

d14nx3z

Operatorem obrazu jest Ryszard Lenczewski, scenografię projektuje Wojciech Żogała, znany m.in. ze scenografii do "Ediego" w reż. Piotra Trzaskalskiego.

Film powstaje na motywach opowiadań Idy Fink, pisarki mieszkającej w Izraelu. "Wiosna 1941" to obraz, który nie będzie ukazywać masowych prześladowań Żydów.

Bohaterką filmu jest mieszkająca w Kandzie słynna wiolonczelistka Clara Planck (grana przez Claire Higgins). Pewnego dnia zostaje zaproszona do Polski, aby wziąć udział w otwarciu sali koncertowej nazwanej jej imieniem.

W artystce odżywają wspomnienia z wiosny 1941 roku, gdy straciła męża i dwie córki.

d14nx3z

Na potrzeby filmu koło Nowosolnej wybudowano gospodarstwo, w którym toczy się część akcji. W samej Łodzi realizowane będą zdjęcia w atelier przy ulicy Łąkowej. W sierpniu realizatorzy obrazu przeniosą się do Lublina i do skansenu w Sanoku.

Zakończenie zdjęć przewidywane jest na 20 sierpnia. Sam film ma być gotowy w marcu przyszłego roku. Jego budżet wynosi około 2,5 mln dolarów, pochodzących głównie z Izraelskiego Narodowego Instytutu Filmowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 200 tys. zł będzie pochodzić z budżetu Łodzi. Producentem ze strony polskiej jest łódzkie studio filmowe Opus Film Piotra Dzięcioła.

d14nx3z

Podziel się opinią

Share
d14nx3z
d14nx3z