Młode Kadry. Światowy Festiwal Filmów Studenckich
Na Światowym Festiwalu Filmów Studenckich rozdane zostały pierwsze nagrody Złotego Kadru. Nowa impreza w Warszawie spotkała się z dużym zainteresowaniem młodych filmowców. Na Festiwal nadesłano ponad 110 filmów, komisja kwalifikacyjna wybrała 74, które zostały zaprezentowane podczas trzech dni festiwalowych.
Pojawiły się dzieła z całego świata: Australii, RPA, Brazylii, Chin, Indii, Niemiec, Szwecji, Słowacji, Hiszpanii, Bułgarii, Gruzji i Polski. Była to niezwykła okazja dla widzów do porównania sposobu patrzenia na świat reprezentantów, nie tylko różnych krajów, ale i kontynentów. Ta różnorodność wyróżniła Młode Kadry od innych festiwali filmowych i pozwoliła na szersze spojrzenie na "filmową rzeczywistość".
Oprócz pokazów filmowych zorganizowane zostały spotkania z wykładowcami dwóch największych szkół filmowych w Polsce: Łódzkiej i Katowickiej Filmówki. W kolejnych latach planowane są spotkania z wykładowcami zagranicznych szkół filmowych.
W Jury zasiedli Piotr Łazarkiewicz, Paweł Łęski i Tadeusz Sobolewski. Nagrodę specjalną otrzymał film w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego pt. "Ślub" - niezwykła historia o jednym spojrzeniu, które może zmienić całe życie. Reżyser osobiście odebrał nagrodę 1000 Euro ufundowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa. "Sukces jest motorem do działania i mam nadzieję że to przyczyni się zrobienia kolejnego dobrego filmu"- powiedział odbierając nagrodę. To cenne słowa, które potwierdzają, że takie festiwale warto i trzeba robić.
Festiwal potwierdził też, że w Polsce mamy bardzo dobrych operatorów, gdyż Jury zamiast jednej przyznało dwie nagrody za najlepsze zdjęcia. 35mm taśmę filmową ufundowaną przez Fuji Film otrzymali Jakub Kijowski PWSFTviT z Łodzi za zdjęcia do filmu "Moje miejsce" oraz Aleksander Duraj WRiTV UŚ w Katowicach za "Wszystko według planu" .
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Cinema Art przy udziale: Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.
foto PISF