Msza pożegnalna Leonarda Pietraszaka. Gwiazdy zebrały się w warszawskim kościele
W sobotę w Kościele Środowisk Twórczych pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta na placu teatralnym w Warszawie odbyło się nabożeństwo w intencji zmarłego kilka dni temu wielkiego polskiego aktora Leonarda Pietraszaka.
Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego w swoim domu, u boku ukochanej żony. Informację o śmierci aktora przekazały władze jego rodzinnego miasta, Bydgoszczy. To w tym mieście, na cmentarzu Starofarnym, zostanie pochowany 7 lutego.
- Leonard miał dwie prośby. Powiedział żonie, że chce zostać skremowany oraz pochowany przy ukochanej matce Janinie - podaje "Super Express" za źródłem zbliżonym do rodziny aktora.
"Super Express" cytuje słowa, które wygłosił ksiądz Luter podczas mszy:
- Nigdy w naszej pamięci nie odejdzie tak na zawsze. Pozostaną jego role, jego twarz, ekspresja, uśmiech lub umiejętność wzruszania czy poruszania. Często dzięki sztuce, dzięki artystom stajemy się bardziej wrażliwi, skłonni do przemyśleń, bardziej empatyczni, a może lepsi dla siebie i innych. To jest wartość dodana do pięknego zawodu aktora. Żegnaj, artysto, żegnaj, Lolku, bo tak zwracali się do ciebie przyjaciele.
Wśród zebranych w świątyni spotkać można było m.in. Kazimierza Kaczora, Maję Komorowską, Magdalenę Zawadzką czy Czesława Majewskiego.
Leonard Pietraszak miał na koncie wiele znanych i cenionych ról filmowych. Kamieniem milowym w ekranowej karierze aktora był serial "Czarne chmury". Kreowana tam rola pułkownika Krzysztofa Dowgirda po dziś dzień pozostaje jedną z najsłynniejszych kreacji w dorobku aktora. Do zwiększenia popularności Pietraszka przyczyniła się na pewno również inna, serialowa rola – Karola Stelmacha, przyjaciela inżyniera Karwowskiego w słynnym "Czterdziestolatku".
Na ekranach kin zachwycał publiczność rolami m.in. w "Vabank", "Kingsajz", "Trójkącie Bermudzkim", "Karierze Nikodema Dyzmy", "Kronice wypadków miłosnych". W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej", a w 2010 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".