Nagrody im. Leona Schillera przyznane
Aktorzy Magdalena Karel i Marek Rachoń (fot. AFP) oraz reżyser Bartosz Zaczykiewicz zostali tegorocznymi laureatami prestiżowej nagrody dla młodych twórców i teoretyków teatru im. Leona Schillera.
17.03.2006 16:52
Nagrody przyznawane są przez Związek Artystów Scen Polskich. Uroczystość wręczenia odbędzie się 27 marca, w dniu międzynarodowego święta teatru.
W okolicach 14 marca (dzień urodzin Schillera) ZASP przyznaje nagrody aktorom, którzy nie ukończyli 30. roku życia, reżyserom przed 40. rokiem życia oraz teoretykom teatru, którzy nie mają jeszcze 45 lat. Kapituła nagrody zwyczajowo nie przedstawia publicznie uzasadnienia, nie prezentuje też wcześniej kandydatów, spośród których wybiera się laureatów. Jak nieoficjalnie jednak wiadomo, ocenia się nie tylko osiągnięcia artystyczne, ale także "poważny stosunek do teatru i wykonywanego zawodu". Kandydatów proponują lokalne oddziały ZASP.
W tym roku nie wyróżniono żadnego krytyka ani historyka teatru. Nagrody dostało dwoje aktorów i reżyser, który jest zarazem dyrektorem teatru.
Magdalena Karel nie jest związana etatowo z żadną sceną. Zaledwie dwa lata temu skończyła warszawską Akademię Teatralną, a na koncie ma kilka znaczących ról. Wśród nich jest rola Lady Percy w inscenizacji "Henryka IV", przygotowanej w zeszłym roku przez Scenę Inicjatyw Artystycznych ZASP w Warszawie. W zeszłym roku zagrała także w bydgoskim teatrze Rózię-Różyczkę w przedstawieniu "Pierścień i róża" Wiliama Thackeray'a. W Warszawie widzowie mogą oglądać Karel w głośnych spektaklach w Teatrze Małym ("Kopciuch" Janusza Głowackiego)
i Teatrze Buffo ("Tiramisu" Joanny Owsianko).
Marek Rachoń jest aktorem Teatru Śląskiego w Katowicach. Ukończył wydział aktorski w PWSFTiTV w Łodzi w 1999 roku, a także Podyplomowe Studium Logopedii i Glottodydaktyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 2002 roku. Mimo krótkiego stażu na scenie, wielokrotnie i na różnych polach był wyróżniany - m.in. w 2003 roku otrzymał nagrodę imienia Andrzeja Waligórskiego w konkursie Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Można go teraz oglądać m.in. w "Mayday2" Ray'a Cooney'a oraz "Oskarze i pani Róży" Erika Emmanuela Schmitta.
Wśród reżyserów największe uznanie kapituły nagrody im. Leona Schillera zdobył dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Bartosz Zaczykiewicz. Laureat jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1994) i Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie (1998). Reżyseruje, pisze i gra na scenie. Najchętniej sięga po klasykę - inscenizował dwukrotnie Moliera i trzykrotnie Fredrę. Trzy lata temu dostał nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska'2003" za wystawienie "Niepoprawnych" Juliusza Słowackiego.
Wszyscy nagrodzeni, oprócz dyplomów, otrzymają podczas uroczystości 27 marca w siedzibie ZASP po trzy tysiące złotych.
Nagroda im. Leona Schillera (artysty uważanego za jednego z największych twórców teatru w pierwszej połowie XX wieku) przyznawana jest od 1956 roku. Wśród laureatów z ostatnich lat są m.in. Krystian Lupa, Edyta Jungowska, Agnieszka Glińska, Teatr Montownia, Kabaret Mumio, redakcja "Ruchu Teatralnego".