Trwa ładowanie...
d3b59w1
Aktualności

Nagrodzony w Warszawie film ''Lekcja'': o kryzysie moralnym nauczycielki

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagrodzony w Warszawie film ''Lekcja'': o kryzysie moralnym nauczycielki
(kadr z filmu ''Lekcja'')
d3b59w1

Artykuł o nauczycielce, która napadła na bank stanowił inspirację dla twórców nagrodzonego w sobotę na 30. Warszawskim Festiwalu Filmowym, a wcześniej w San Sebastian, bułgarskiego dramatu *"Lekcja", podejmującego temat moralności - opowiadał PAP reżyser Petar Valchanov.*

Jak funkcjonowanie w warunkach kryzysu ekonomicznego doprowadzić może u ludzi do kryzysu moralnego - o tym m.in. opowiada historia, którą Valchanov zrealizował wspólnie z Kristiną Grozevą.

Na 30. Warszawskim Festiwalu Filmowym "Lekcję" uhonorowano główną nagrodą, ex aequo ze szwedzką produkcją "Jak powstrzymać ślub" (reż. Drazen Kuljanin), w "Konkursie 1-2" dla pierwszych i drugich filmów w dorobku autorów.

d3b59w1

"Za przemyślaną i błyskotliwą eksplorację ludzkiej dumy oraz perfekcyjną reżyserię" - napisało w uzasadnieniu jury.

Akcja filmu toczy się w małym mieście. Zatrudniona w miejscowej szkole młoda nauczycielka odkrywa pewnego dnia, zszokowana, że w jej klasie jest złodziej. Kobieta pragnie za wszelką cenę dowiedzieć się, kto jest tym złodziejem, aby udzielić mu lekcji na temat różnicy między dobrem i złem, nauczyć go, jak wybierać w życiu właściwe rozwiązania i odrzucać te moralnie wątpliwe.

Wkrótce jednak, gdy wierzyciel zwróci się do niej o szybki zwrot długu, nauczycielka sama stanie przed podobnym problemem. Jak podejdzie do kwestii etycznych, kiedy zmieni się jej własna perspektywa? Odpowiedzi para reżyserów udziela w filmie ukazującym - jak podkreślają organizatorzy WFF - "bez sentymentów, cienką granicę zasad moralnych w obliczu brutalnej rzeczywistości ekonomicznej".

"+Lekcja+ inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Natrafiliśmy w bułgarskiej gazecie na artykuł pod tytułem: +Nauczycielka napadła na bank+. Ta historia bardzo nas zainteresowała. Nauczyciel, odpowiedzialny za kształcenie młodszych pokoleń, stanowiący dla nich wzór, to bowiem ktoś, kto powinien szczególnie przestrzegać zasad etycznych" - wspominał w rozmowie z PAP na festiwalu Petar Valchanov.

d3b59w1

"W filmie pokazujemy, jak trudna sytuacja ekonomiczna doprowadzić może u człowieka do zachwiania się zasad etycznych i do zmiany sposobu myślenia" - powiedział reżyser.

Według Valchanova to m.in. artyści są tymi, którzy w społeczeństwie mogą stać na straży etyki. "Jeśli ludzie są wyedukowani i dzięki kulturze rozwijają się duchowo, łatwiej im dochować wierności moralnym zasadom" - podkreślił filmowiec.

Dramat "Lekcja" zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię (w sekcji New Directors) na tegorocznym 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w Hiszpanii (19-27 września). "Lekcję" do swoich programów włączyły ponadto festiwale w Toronto i Tokio.

Petar Valchanov (ur. 1982) i Kristina Grozeva (ur. 1976) studiowali reżyserię w Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sofii.

d3b59w1

Warszawski Festiwal Filmowy zaliczany jest przez specjalistów do najważniejszych na świecie dorocznych imprez poświęconych kinematografii - obok m.in. Cannes, Berlinale, Wenecji i San Sebastian.

Nagrody wręczono przedostatniego dnia imprezy. 30. edycja WFF, w której udział biorą twórcy kina i aktorzy z ponad 50 krajów, trwa od 10 października, a zakończy się w niedzielę wieczorem. Seanse odbywają się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy.

d3b59w1

Podziel się opinią

Share

d3b59w1

d3b59w1