Nie żyje Ann Mobley

Nie żyje Ann Mobley
Źródło zdjęć: © East News

Aktorka przegrała walkę z nowotworem 9 grudnia 2014 roku

Ciemnowłosa piękność, która swoją urodą zachwyciła całe Stany Zjednoczone. Dawna Miss America nie spoczęła jednak na laurach; po otrzymaniu korony rozpoczęła karierę w branży filmowej, a zdobytą popularność wykorzystywała, by pomagać potrzebującym.

Nigdy nie pozwoliła, by sława miała na nią destrukcyjny wpływ – unikała skandali, nie wdawała się w romanse, a jej małżeństwo przetrwało blisko pół wieku. Ale los nie był dla niej łaskawy. Mobley przez wiele lat zmagała się z problemami zdrowotnymi, z których najgroźniejszym był rak piersi.

1 / 4

Śpiewająca Miss

Obraz
© East News

Urodziła się 17 lutego 1939 roku. 20 lat później została wybrana Miss America. Publiczność zachwyciła nie tylko swoją urodą, ale i głosem – podczas konkursu talentów zaśpiewała arię „Un Bel Di” Pucciniego, przechodząc gładko do popularnej piosenki „There'll Be Some Changes Made”.

Kiedy wygrała koronę, zasypano ją propozycjami występów w telewizji. Pojawiała się więc w programach rozrywkowych, w których często śpiewała, a kiedy zachwyciła publiczność swoim głosem i ludzie z branży dostrzegli jej ogromny talent wokalny, zaczęła również grać w scenicznych musicalach.

2 / 4

Piękna i skromna

Obraz
© East News

Jako aktorka zadebiutowała w połowie lat 60. rolą w serialu „Prawo Burke'a” i od tamtej pory często pojawiała się na małym ekranie (między innymi w „Love, American Style”, „Fantasy Island”, „Diff'rent Strokes” czy „Falcon Crest”), a nieco rzadziej w filmach, choć ma na koncie występ u boku Elvisa Presleya w „Szczęśliwej dziewczynie” i „Harum Scarum”.

Lecz chociaż krytyka i widzowie ją uwielbiali, nigdy nie udało się jej przebić i nie została gwiazdą pierwszoplanową. Ale i sama Mobley nie miała takich ambicji – nie zależało jej na sławie i popularności. Karierę telewizyjną zakończyła już w 1994 roku, występując gościnnie w serialu „Hardball”.

3 / 4

Zaangażowana społecznie

Obraz
© East News

Swojego przyszłego męża, aktora Gary'ego Collinsa (na zdjęciu), poznała na planie filmu „Three on a Couch” w 1966 roku. Kilkanaście miesięcy później byli już małżeństwem, i choć nie uniknęli drobnych kryzysów (w 2011 roku zdecydowali się na separację, lecz szybko okazało się, że nie potrafią bez siebie żyć), rozdzieliła ich dopiero jego śmierć – Collins zmarł w 2012 roku.

Mobley, która z powodu choroby wiele wycierpiała, nie pozostawała obojętna na sytuację innych. Zbierała pieniądze na finansowanie badań, zaangażowała się w działalność charytatywną, szczególnie zaś interesował ją los niedożywionych dzieci.

Mobley nie poprzestała wyłącznie na zbieraniu funduszy na cele dobroczynne, sama odwiedziła między innymi Kambodżę, Etiopię i Somalię, kręcąc filmy dokumentalne o bezdomnych i głodujących dzieciach, aby uświadomić opinię publiczną o istniejącym problemie.

4 / 4

''Będę za nią tęsknił''

Obraz
© East News

- Kiedy byłem małym chłopcem dorastającym w Missisipi, dwie pochodzące stamtąd gwiazdy darzyłem ogromnym szacunkiem. Jedną był Elvis Presley, drugą Miss America, Mary Ann Mobley. Była w szpitalu, kiedy rodziły się moje dzieci. Wystąpiła w wielu koncertach charytatywnych, zbierając pieniądze, by wesprzeć edukację młodzieży i wspomóc ofiary huraganu Katrina. Mieliśmy wielu wspólnych przyjaciół w naszym ukochanym stanie Missisipi. Zachęcała mnie do podejmowania nowych wyzwań, kochała mnie i sprawiała, że się śmiałem. Będę za nią tęsknił – mówił w oficjalnym oświadczeniu Sam Haskell, dyrektor Miss America Organization.
(sm/mn)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)