Trwa ładowanie...
19-02-2017 17:19

Nie żyje Danuta Szaflarska

Aktorka miała 102 lata. Informację o jej śmierci podał poprzez media społecznościowe TR Warszawa, z którym współpracowała Szaflarska.

Share
Nie żyje Danuta SzaflarskaŹródło: PAP
d3uwywk

W imieniu rodziny i całego zespołu TR informujemy, że dziś po południu odeszła Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, nasza najukochańsza, najmilsza Danusia. Miała 102 lata. Była w naszym zespole od 2010 roku. Kiedy dwa lata temu obchodziła 100 urodziny, zaśpiewaliśmy jej „200 lat”. To był niezwykły dar, być i pracować z Nią. Wnosiła do naszego teatru serce, wrażliwość i artystyczną energię, a zarazem świadomość tradycji i kultury teatralnej. Łączyła nas z przeszłością, a jednocześnie kierowała w przyszłość. Sama przekraczała granice wieku, tak jakby czas dla niej nie istniał. Kochaliśmy ją za humor i ciętą ironię, dystans do siebie i życia. Ale także za powagę, z jaką traktowała swoją pracę. Danusiu, zostaniesz z nami na zawsze. Nasz najnowszy spektakl: G.E.N | premiera dedykujemy Twojej pamięci. Mocno wierzymy, że teraz uwolniona i szczęśliwa rozpływasz się w odwiecznej energii życia i na zawsze będzie z nami!

Danuta Szaflarska wielokrotnie była odznaczana za swoją pracę artystyczną. Uhonorowano ją m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1978), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej" (2005) i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007).

Podczas okupacji występowała w teatrze podziemnym i frontowym AK, w Powstaniu Warszawskim działała jako łączniczka. Tuż po wojnie pojawiła się w pierwszym powojennym polskim filmie, "Zakazanych piosenkach". Głównie skupiała się jednak na grze w teatrach. Występowała w Krakowie, Łodzi, w końcu osiadła w Warszawie. W maju 2010 został członkiem zespołu TR Warszawa. Nie ograniczała się jednak do jednej "pracy". Pokazywała się gościnnie na deskach innych warszawskich teatrów, Narodowego, Ateneum.

d3uwywk

Była piękną kobietą. Dwukrotnie wychodziła za mąż. Miała też dwie córki - Maria to owoc związku z Janem Ekierem, Agnieszka z Januszem Kilańskim.

East News
Źródło: East News
d3uwywk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uwywk
d3uwywk