Trwa ładowanie...
21-04-2020 18:20

Nie żyje Gene Deitch. Filmowiec miał 95 lat

Nie żyje amerykański reżyser, Gene Deitch. W swoim dorobku miał nominację do Oscara i współpracę nad kultowymi kreskówkami: "Tom i Jerry" oraz "Popeye". Znany filmowiec zmarł w wieku 95 lat.

Nie żyje Gene Deitch. Filmowiec miał 95 lat
d3j1gxz
d3j1gxz

Gene Deitch w latach 40. i 50. pracował głównie nad reklamami, za które zresztą był doceniany. Jego pasją okazało się jednak tworzenie i reżyserowanie animacji. Tworzył je nie tylko w Ameryce, ale i w Europie.

Filmowiec bowiem 1959 r. przyjechał do Pragi - planował zostać tam dziesięć dni, ale poznał Zdeňkę Najmanową, z którą później się ożenił i postanowił osiąść w Czechosłowacji na stałe. Para doczekała się trzech synów – wszyscy zostali rysownikami.

Jak przypomina Polsat News, Deitch przez wiele lat pracował dla wytwórni Weston Woods, współpracował także z Metro-Goldwyn-Mayer, dla którego reżyserował 13 odcinków "Toma i Jerry'ego". Robił to także zza "żelaznej kurtyny". Jest też odpowiedzialny za kilka odcinków bajki "Popeye". W 1961 r. zdobył Oskara za najlepszy animowany film krótkometrażowy "Munro".

d3j1gxz

Dietch zmarł niespodziewanie 16 kwietnia. Informację o jego śmierci potwierdził "The Associated Press" jego czeski wydawca, Petr Himmel. Wyjawił, że odszedł w nocy z czwartku na piątek we własnym mieszkaniu na praskiej Malej Stranie. Innych szczegółów dotyczących śmierci filmowca nie podano.

Zobacz wideo: Tadeusz Chudecki stracił szwagra przez koronawirusa

d3j1gxz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j1gxz