Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Wybitny kompozytor filmowy miał 71 lat

Jan A.P. Kaczmarek był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów muzyki filmowej, nagrodzonym Oscarem za pracę przy filmie "Marzyciel" z 2004 r. Od dłuższego czasu cierpiał na rzadką i nieuleczalną chorobę.

Jan A.P. Kaczmarek (1953-2024)
Jan A.P. Kaczmarek (1953-2024)
Źródło zdjęć: © KAPIF
oprac.

Jan A.P. Kaczmarek zmarł 2024 r. w wieku 71 lat. Informację o śmierci przekazała żona artysty za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej. Na razie nie są znane szczegóły dotyczące pogrzebu.

"Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami. Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - tak pożegnała go żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Kim był Jan A.P. Kaczmarek?

- Wspaniały kompozytor światowego formatu, który zaczynał od muzyki do polskich filmów i po osiągnięciu światowego sukcesu, między innymi w postaci Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", wrócił do Polski i filmu polskiego komponując wiele wybitnych kompozycji, jak choćby do filmu "Śmierć Zygielbojma" - mówił w 2023 r. Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, po przyznaniu Kaczmarkowi Orła za Osiągnięcia życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku

O problemach zdrowotnych Kaczmarka zrobiło się głośno na początku 2023 r. Jego córka założyła wtedy zbiórkę na GoFundMe, gdzie prosiła o wsparcie finansowe. Ujawniła, że kompozytor cierpi na zanik wieloukładowy (MSA), "na który nie ma prawdziwego leczenia ani lekarstwa".

"Ma zanik wieloukładowy lub MSA, na który nie ma prawdziwego leczenia ani lekarstwa. Choroba uszkadza zakończenia nerwowe, aż zawiodą płuca. To jest horror dla nas, gdy patrzymy, jak ten niesamowity człowiek toczy walkę, której nie wygra. Wszystkie próby pomocy mu w poprawie nie powiodły się, a teraz celem jest zapewnienie mu jak największego komfortu w domu" - pisała córka kompozytora.

Jan A.P. Kaczmarek - życie i twórczość

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się 29 września 1953 r. w Koninie. Z wykształcenia był prawnikiem, jako młody człowiek marzył o karierze dyplomaty, ale rzeczywistość dość szybko te marzenia rozwiała. Przełomem w jego myśleniu i podejściu do sztuki w ogóle był udział w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego.

Karierę rozpoczął, komponując muzykę do spektakli awangardowego, zaangażowanego politycznie Teatru Ósmego Dnia, a później dla stworzonej przez siebie Orkiestry Ósmego Dnia. Po odbyciu tournee po całej Europie w 1982 r. wyjechał w podobnym celu do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1989 r. zdecydował się osiąść na stałe. To właśnie w USA nagrał swój debiutancki album "Music For The End" (1982). Jednocześnie od początku lat 80. tworzył muzykę do filmów.

Współpracował przy takich filmach jak: "Aimee i Jaguar" Maxa Farberbocka, "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza (Orzeł dla Najlepszej Muzyki 2002), "Stracone dusze" Janusza Kamińskiego, "Niewierna" Adriana Lyne’a, filmy Agnieszki Holland: "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona" i "Trzeci cud", debiut reżyserski Andrzeja Seweryna "Kto nigdy nie żył", film Magdaleny Łazarkiewicz "Białe małżeństwo", "Boże skrawki" Jurka Bogajewicza i wiele innych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Finding Neverland Wins Original Score: 2005 Oscars

Jego największym sukcesem była niewątpliwie ścieżka dźwiękowa do filmu "Marzyciel" Marka Forstera z Johnnym Deppem i Kate Winslet w rolach głównych. Kompozytor otrzymał za muzykę do tego filmu Oscara oraz nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

Kaczmarek był inicjatorem powołania fundacji Rozbitek, założycielem i dyrektorem łódzkiego festiwalu filmu i muzyki Transatlantyk Festival. Do 2014 był żonaty z Elżbietą Bieluszko, z którą miał czwórkę dzieci. W 2016 r. wziął ślub z Aleksandrą Twardowską, z którą doczekał się piątego potomka.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)