Trwa ładowanie...
d36unic
d36unic

Niech żyją Antypody!

Najnowsze informacje
3.1
(10 głosów)
Oceń:
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie

„Niech żyją Antypody” (iVivan las Antipodas!) Victora Kossakovsky'ego to film dokumentalny z 2011 roku. Obraz był drugim filmem otwarcia 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2011 roku. Film znalazł się także w programie 9. Planete Doc Film Festival, który odbywał się w dniach 11-20 maja 2012 roku w Warszawie i wybranych miastach w Polsce.

W filmie „Niech żyją Antypody” Kossakovsky zabiera widzów w wyjątkową podróż dookoła świata – w nieliczne miejsca naszej planety położone dokładnie naprzeciwko siebie, tzw. antypody. Jak tłumaczy Kossakovsky, "antypody" to pary punktów bądź też miejsc na Ziemi (wraz ze swoimi mieszkańcami), które leżą naprzeciwlegle (antypodycznie) wobec siebie – tak że gdyby poprowadzić przez nie linię prostą przecinającą środek Ziemi, powstałaby jej przekątna.

Na antypodach wszelkie zjawiska naturalne wynikające z obrotów ziemskich są wzajemnie przeciwstawne: gdy na jednym z antypodów jest południe, na drugim jest północ; gdy na jednym słońce wschodzi, na drugim zachodzi; gdy na jednym panuje lato, drugi zamarza z powodu zimy.

Zdjęcia do "iVivan las Antipodas!" powstały w ośmiu naprzeciwległych zakątkach Ziemi: Argentynie i Chile, Chinach i Rosji, Hawajach i Bostwanie oraz Nowej Zelandii i Hiszpanii. Widzowie towarzyszą samotnemu rybakowi z argentyńskiej prowincji oraz samotnej kobiecie sprzedającej ryby na ruchliwej ulicy w Szanghaju; chilijskiemu latarnikowi z przylądka Horn oraz rosyjskiemu oficerowi na pokładzie statku na jeziorze Bajkał. Ich historie są wzajemnie przeciwstawne, ale równocześnie w jakiś sposób do siebie podobne.

Niech żyją Antypody!
Tytuł oryginalny

iVivan las Antipodas!

Gatunek

dokumentalny

Kraj produkcji

Holandia

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

09.11.2012

Czas trwania

108 min.

Obsada

Podziel się opinią

Share
d36unic
d36unic
d36unic
d36unic