Trwa ładowanie...
d2f3cq4

Niedokończony film

Najnowsze informacje
2.5
(15 głosów)
Oceń:
1
d2f3cq4

Niedokończony film jest próbą odnalezienia prawdy, jaka kryje się w najbardziej tajemniczym materiale propagandowym, jaki naziści nakręcili w warszawskim getcie. Zapis ten powstał tuż przed deportacją Żydów z getta.

Jak na ironię, ów archiwalny, czarno-biały materiał był po wojnie często wykorzystywany zarówno przez filmowców, jak i muzea jako żywa ilustracja wspomnień oraz świadectw zebranych wśród ocalałych z tragedii. Tylko kilka osób wiedziało o cynicznym sposobie, w jaki powstał ten film. Naziści wykorzystali tu getto jako filmową scenerię, Żydów jako aktorów, a nieżywe ciała jako eksponaty filmowej wystawy na cześć III Rzeszy.

Film kwestionuje naszą percepcję fotograficznego obrazu, jak również sposób, w jaki postrzegamy i rozumiemy historię. Odwołując się do słów Waltera Benjamina można zatem stwierdzić, że w Niedokończonym filmie historia rozpada się na obrazy, a nie narrację.

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad "uchwyceniem żydowskiego charakteru".

Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie.

Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie po ujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy'ego Wista.

Niedokończony film
Tytuł oryginalny

Shtikat Haarchion

Gatunek

dokumentalny

Kraj produkcji

Niemcy

Rok produkcji

2010

Data światowej premiery

08.04.2011

Czas trwania

88 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f3cq4
d2f3cq4
d2f3cq4