Niepokojąco aktualne niemieckie kino
Najnowsze, wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe z Niemiec. Siedem dni i siedem filmów, a także spotkania z twórcami. W programie m.in. „Toni Erdmann” Maren Ade , zwycięzca Europejskiej Nagrody Filmowej, film Toma Tykwera „Hologram dla króla” oraz obsypany nagrodami film Larsa Kraume „Fritz Bauer kontra państwo”. 20 stycznia w Kinie Muranów rusza Tydzień Filmu Niemieckiego.
Siedem najlepszych niemieckich filmów 2015/2016
Współczesne niemieckie kino jest zdecydowanie w dobrej kondycji. Na arenie międzynarodowej śmiało konkuruje z kinematografią francuską czy angielską. Jest aktualne, profesjonalne i doskonałe artystycznie. Program przeglądu przygotowany przez Goethe-Institut otworzy 20 stycznia nazywana „najlepszym filmem ostatniej dekady” sensacja z Cannes, czyli nominowany do Oskara „Toni Erdmann”, doskonały komediodramat o zawiłej relacji ojca i córki rozgrywający się w świecie międzynarodowych korporacji.
Film zatriumfował również na grudniowym rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych w pięciu kategoriach, w tym m.in. jako najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz i najlepsza aktorka. Kolejną propozycją - nie mniej docenioną - jest obsypany nagrodami film Larsa Kraume „Fritz Bauer kontra państwo” (21 stycznia). Fabuła filmu oparta jest na faktach: główny bohater, prokurator generalny landu Hesji podjął się misji ścigania wojennych przestępców. Film jest niezwykle aktualny w kontekście nasilających się ruchów antyimigracyjnych i nacjonalistychnych w Europie.
"Toni Erdmann:"
Z kolei „Hologram dla króla” Tykwera (22 stycznia) oparty na bestsellerowej książce Dave’a Eggersa to lekki i dowcipny film, który pokazuje w niekonwencjonalny sposób zderzenie przedstawiciela zachodniej kultury z egzotycznym i obcym światem Bliskiego Wschodu. Odtwórcą roli głównej jest Tom Hanks. W kolejne dni przeglądu widzowie będą mogli zobaczyć film Anne Zohra Berrached „24 tygodnie” (23 stycznia) o dylematach rodziców oczekujących narodzin upośledzonego dziecka, a także dokument Kamilli Pfeffer „Kim jest Oda Jaune?” (24 stycznia) - intymny portret bułgarsko-niemieckiej malarki, który próbuje odkryć zagadkę tej wyjątkowej artystki i kobiety.
"Hologram dla króla":
25 stycznia odbędzie się pokaz filmu „Pewnego razu” wywodzącej się z Turcji młodej reżyserki Asli Özge, który został doceniony w zeszłym roku na Berlinale, a także przez Krytyków Filmowych FIPRESCI w Stambule. Mimo że film zaczyna się jak klasyczny kryminał, ma jednak z tym gatunkiem niewiele wspólnego. To raczej studium małomiasteczkowej psychiki i historia odnoszącego sukcesy młodego przedstawiciela dobrze sytuowanej klasy społecznej z prowincjonalnego miasta, któremu w pewnym momencie przytrafiło się coś, czego bohater nie przewidział na swojej życiowej i zawodowej drodze...
"Pewnego razu":
Przegląd zakończy debiutancki film Theresy von Eltz „4 królowie” (26 stycznia). Kameralny i oszczędny w formie film, który opowiada o psychicznych problemach młodych bohaterów wynikających z zaburzonych relacji rodzinnych, a także o odpowiedzialności dorosłych za kształtowanie osobowości swoich dzieci.
"4 królowie":
Goethe-Institut zaprasza na spotkania z twórcami
Na uczestników Tygodnia Filmu Niemieckiego czekają jeszcze dwa wydarzenia towarzyszące, czyli spotkania z twórcami. 24 stycznia odbędzie się spotkanie z Kamilą Pfeffer, reżyserką filmu „Kim jest Oda Jaune?”, z którą rozmowę poprowadzi miłośniczka kina artystycznego, Ewa Szabłowska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Natomiast 26 stycznia dziennikarka filmowa, Anna Tatarska poprowadzi rozmowę z aktorem Moritzem Leu, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie „4 królowie”. Publiczność będzie mogła aktywnie uczestniczyć w rozmowach poprzez możliwość zadawania pytań artystom, do czego gorąco zachęcają organizatorzy.
Szczegółowy program – projekcje filmowe + spotkania z twórcami:
20.01, godz. 20.00: „Toni Erdmann”, reż. Maren Ade, Niemcy 2016, 162 min.
21.01, godz. 20.00: „Fritz Bauer kontra państwo” / Der Staat gegen Fritz Bauer, reż. Lars Kraume, Niemcy 2015, 105 min.
22.01, godz. 20.00: „Hologram dla króla” / Ein Hologram für den König, reż. Tom Tykwer, Niemcy / USA / Francja 2016, 89 min.
23.01, godz. 20.00: „24 tygodnie” / 24 Wochen, reż. Anne Zohra Berrached, Niemcy 2016, 102 min.
24.01, godz. 20.00: „Kim jest Oda Jaune?” / Wer ist Oda Jaune?, reż. Kamila Pfeffer, Niemcy 2016, 75 min. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Kamilą Pfeffer
25.01, godz. 20.00: „Pewnego razu” / Auf einmal, reż. Asli Özge, Niemcy / Holandia / Francja 2016, 112 min.
26.01, godz. 20.00: „4 królowie” / 4 Könige, reż. Theresa von Eltz, Niemcy 2015, 100 min.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorem Moritzem Leu
20-26 stycznia 2017
Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5
Bilety: 18 zł (normalny) / 16 zł (ulgowy) do kupienia na www.muranow.gutekfilm.pl oraz w kasie kina