Trwa ładowanie...
14-04-2009 12:32

Nowa Nagroda na Festiwalu Debiutów w Koszalinie

Nowa Nagroda na Festiwalu Debiutów w Koszalinie
d349l8r
d349l8r

Jury Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych przyzna w tym roku nową nagrodę: Nagrodę im. Stanisława Różewicza – za najlepszą reżyserię.

Będzie to, obok Wielkich i Małych Jantarów, jedno z głównych wyróżnień Festiwalu. Laureat otrzyma statuetkę i 12 000 zł, ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Stanisław Różewicz, ceniony reżyser filmowy i scenarzysta, przez wiele lat wykładał w łódzkiej Filmówce. Był też współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego TOR. Jeden z twórców nurtu Polskiej Szkoły Filmowej, autor filmu „Świadectwo urodzenia”. Zmarł w listopadzie zeszłego roku w wieku 84 lat.

Inicjatorem Nagrody jego imienia jest Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które pragnie w ten sposób upamiętnić wybitnego polskiego twórcę kina autorskiego i opiekuna kilku pokoleń młodych filmowców.

d349l8r

„Chcemy uhonorować postawę Stanisława Różewicza. Dla nas, młodych twórców, był zawsze kimś, kto umiał poświęcić uczniom uwagę – znajdował na to czas, cały wsłuchany w drugiego człowieka” – mówi Dorota Lamparska, przewodnicząca Koła Młodych SFP.

„Poza tym, mogliśmy liczyć na jego pomoc i radę przy pierwszych filmach, pierwszych krokach zawodowych. Uczył warsztatu, ale też odpowiedzialności za treść i przesłanie filmu. Jako reżyser był wnikliwym obserwatorem zachowań ludzkich. Z uwagą i skupieniem przyglądał się swoim bohaterom i ich losom. Nie wydawał łatwych ocen. Mamy nadzieję, że taka postawa przetrwa, będzie zapamiętana. Chcielibyśmy, żeby Jury przyznając tę Nagrodę, szukało w filmie nagrodzonego podobnych wartości. Bo czym innym jest film, jeśli nie opowiadaniem o człowieku?” Ciągle trwa selekcja filmów do tegorocznej edycji festiwalu. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 30 kwietnia.

  1. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" odbędzie się w dniach 16-20 czerwca 2009 roku. Zaprezentuje dwa konkursy polskich debiutów: pełnometrażowych fabuł i krótkometrażowych filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych.

Po każdym pokazie odbywają się słynne dyskusje „Szczerość za szczerość” prowadzone przez młodych krytyków. Od lat 70-tych Koszalin to pierwsze miejsce konfrontacji debiutów i ich twórców z publicznością. Festiwal został nominowany do I edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

d349l8r

Dyrektorem Festiwalu jest Jacek Paprocki, dyrektorem programowym - Janusz Kijowski, producentem - Paweł Strojek. Organizatorami Festiwalu są: Miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Producentem Festiwalu jest Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Imprezę otrzymała dotacje m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d349l8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d349l8r