Od piątku przegląd filmów Woody'ego Allena
W dniach od 24 do 26 kwietnia w sieci kin studyjnych w całej Polsce zostaną pokazane wczesne filmy słynnego reżysera, Woody’ego Allena, twórcy aktualnie pokazywanego filmu "Vicky Cristina Barcelona".
22.04.2009 14:47
W ramach przeglądu pokazanych zostanie 5 wczesnych filmów Woody'ego Allena m.in. "Jak się masz koteczku?" i "Bananowy Czubek".
Poniżej przedstawiamy listę miast i kin, w których będzie można obejrzeć filmy z przeglądu.
24-26 kwietnia
WARSZAWA - Kinoteka
TORUŃ - Nasze Kino
KRAKÓW- Mikro
WROCŁAW - ACF Dworcowe
POZNAŃ- Malta
GRYFIN- Gryf
GDYNIA - DKF Żyrafa
BIALYSTOK - Forum
GORZOW WIELKOPOLSKI - 60 krzeseł
DĄBROWA GÓRNICZA – Kadr
maj
TARNÓW - Millennium
SZCZECIN - Pionier
KATOWICE – Festiwal Filmów Kultowych
LUBLIN - Chatka Żaka
KIELCE - Moskwa
NOWY SACZ - Sokół
ŁÓDŹ - Charlie
CZESTOCHOWA - Ośrodek Kultury Filmowej
KALISZ - Centrum
href="http://film.wp.pl/od-piatku-przeglad-filmow-woody-ego-allena-6024536725926529a">Przeczytaj opis pięciu wczesnych filmów Woody’ego AllenaPrzeczytaj opis pięciu wczesnych filmów Woody’ego Allena Jak się masz koteczku?
Pierwszy film Woody'ego Allena, w którym zachował kontrolę nad reżyserią, scenariuszem i częściowo produkcją dzieła. Pierwszy i ostatni zarazem, którego kanwą był nie tylko cudzy scenariusz, ale również w całości przytoczone sceny japońskiego thrillera szpiegowskiego.
Allen kupił prawa do filmu "International Secret Police: Key of Keys", pozamieniał kolejność scen, dodał własne i podłożył całkowicie nową ścieżkę dźwiękową. Oryginalna pogoń za tajnym mikrofilmem przerodziła się w poszukiwania przepisu na sałatkę jajeczną, a sposób podłożenia dialogów inspiracją dla szeregu widowisk hollywoodzkich lat 60.
Woody Allen powitał lata 70. kolejną po "Bierz forsę w nogi" slapstickową komedią, której tytuł może się kojarzyć z "The Cocoanuts", pierwszym filmem uwielbianych przez nowojorczyka Braci Marx.
Co prawda Allen dezawuował te podejrzenia stwierdzeniem, iż nazwę filmu tłumaczy brak bananów w filmie, jednak akcja przynajmniej częściowo wiąże się z nimi - ma miejsce w bananowej republice San Marco. Do niej trafia przypadkowo wplątany w komunistyczną rewolucję Fielding Mellish, który w wyniku zbiegu okoliczności zastępuję wzorowanego na Castro przywódcę i wyrusza z misją dyplomatyczną do Nowego Jorku.
Złożona z 7 epizodów komedia Allena stanowi łagodne przejście między slapstickowym okresem twórczości reżysera, a opartym głównie na dowcipie słownym koncepcie późniejszych filmów. Opowieści o owcy, klaunie, plemnikach obrazujące fantazje i przygody seksualne zostały oparte o pierwszy amerykański podręcznik ars amandi o tym samych tytule, którego popularność w latach 60. i 70. ocenia się na 150 mln czytelników. Ósmym nakręconym, ale niewykorzystanym epizodem w filmie pod znamiennym tytułem, „Co czyni mężczyznę gejem" była historia o dwóch pająkach, z których jeden zjada drugiego po udanym stosunku płciowym.
Aspiryna dla trojga - tak miał się nazywać początkowo film Herberta Rossa, którego scenariusz napisał Allen i zagrał w nim główną rolę. Historia zalotnika - nieudacznika, któremu w podbojach pomaga - żywcem wyjęty z "Casablanki" Humprey Bogart. Allan (Allen) zakochany w żonie swojego przyjaciela Lindzie (Keaton) w finałowej scenie radzi jej, by wróciła do męża tak jak Rick mówił Ilsie w filmie z 1942 r.
Oparta na prawdziwej historii opowieść o drobnym rzezimieszku Virgilu Starkwellu. Bohater pod wpływem szczęścia, pecha, głupoty wplątuje się w działalność przestępczą i mimo, że sam nie do końca jest świadomy tego, co robi, a wypadki przybierają inny obrót niż się spodziewał, robi karierę w środowisku przestępczym, a nawet wyrasta na gwiazdę mediów. Poznajemy jego dzieciństwo, nieudaną próbę kariery muzycznej, obsesję na punkcie napadów na banki oraz związki z kobietami. Życie Virgila komentuje narrator oraz członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi.