Trwa ładowanie...
Aktualności

Oprah Winfrey nominowana do narody Nobla

Share
Oprah Winfrey
Oprah WinfreyŹródło: AFP
dkx26t6

181 kandydatów, w tym 135 osób i 46 organizacji, będzie ubiegało się w roku 2007 o Pokojową Nagrodę Nobla - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na sekretarza norweskiego Komitetu Noblowskiego Geira Lundestada.

Lista nominacji tradycyjnie utrzymywana jest w tajemnicy, jednak co roku "na giełdzie" pojawiają się konkretne kandydatury.

I tak, w tym roku wymienia się byłego wiceprezydenta USA Ala Gore'a, orędownika kampanii na rzecz groźby globalnego ocieplenia oraz faworyta z zeszłego roku - byłego prezydenta Finlandii, a obecnie ONZ-owskiego wysłannika ds. przyszłego statusu Kosowa Marttiego Ahtisaariego.

dkx26t6

Inni potencjalni kandydaci to: kanadyjska działaczka na rzecz ekologii i praw Eskimosów Sheila Watt-Cloutier z organizacji ICC (Inuit Circumpolar Conference), boliwijski prezydent Evo Morales, amerykańska dziennikarka i gwiazda telewizyjna Oprah Winfrey, wysłannik ONZ ds. AIDS w Afryce Stephen Lewis, znany tajwański dysydent Shih Ming-teh, dysydent i mnich buddyjski Thich Quang Do, czy były premier Malezji Mahathir Mohamad.

W grudniu do pokojowego Nobla zgłoszono kandydaturę Ireny Sendlerowej, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady ok. 2500 żydowskich dzieci z getta warszawskiego.

W zeszłym roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 191 kandydatur, a jej laureatem 2006 został Mohammad Junus i założona przez niego instytucja pomocy finansowej Grameen Bank udzielająca mikrokredytów.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, którego nazwisko zostanie ogłoszone w połowie października, otrzyma 10 milionów koron szwedzkich (1,1 mln euro). Nagroda wręczana jest zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora, Alfreda Nobla. Nagrodę pokojową wręcza się w Oslo, pozostałe - w Sztokholmie.

dkx26t6

Podziel się opinią

Share
dkx26t6
dkx26t6