Orły 2022. Kto wygrał? Znamy wszystkich nagrodzonych
Nagrody filmowe Orły są nazywane polskimi Oscarami. W ręce twórców filmowych trafiły już wszystkie statuetki. Nagrodzeni mieli chwilę na podziękowania. Ale poza wyrażeniem wdzięczności zrobili coś jeszcze - zwrócili uwagę na tragiczną sytuację w Ukrainie. - Sława Ukrainie - słyszeliśmy raz za razem.
06.06.2022 | aktual.: 06.06.2022 22:39
6 czerwca o godzinie 20:00 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala, podczas której przyznano Orły 2022. Kto z nominowanych otrzymał statuetki? Największe szanse miała produkcja "Żeby nie było śladów" z 13 nominacjami na koncie. Nieco mniej, bo 10 nominacji, miało drugie "Wesele" Wojtka Smarzowskiego. Film "Wszystkie nasze strachy" zebrał siedem nominacji.
W trakcie imprezy przyznana została specjalna Nagroda Publiczności. Użytkownicy WP i serwisu WP Film w głosowaniu wyłonili najlepszy film publiczności. Jaki? Zerknijcie na relację poniżej.
Statuetka specjalna za Osiągnięcia Życia trafiła do Jerzego Skolimowskiego. Nazwisko laureata jeszcze w kwietniu ogłosił Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
– Cieszę się, gdy co roku wśród nominowanych do Orłów ogłaszamy laureata nagrody specjalnej, twórcy z ogromnym dorobkiem i doświadczeniem filmowym, który tak wiele wniósł do współczesnego kina - mówił.
ORŁY 2022. GALA ROZDANIA POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH
Widzów i publiczność przywitał Maciej Stuhr. - Wspomnienia uświadamiają mi, że to była inna epoka - mówił aktor, który stwierdził, że jego rolą podczas imprezy niestety nie będzie zabawianie obecnych. Nawiązał tym samym do swoich występów scenicznych oraz wojny w Ukrainie i pandemii. - Pozwoliłem sobie zaprosić do współprowadzenia nominowanych - powiedział.
Już na początku gali przypomniano o zbrodniach, do których dochodzi w Ukrainie. - Sława Ukrainie - usłyszeli zgromadzeni w Teatrze Polskim. Posypały się gromkie brawa. Brawami pożegnano także członków PAF, którzy niedawno odeszli.
Wspomniano Maję Krzykacz, 24-latkę, "anioła Polskich Nagród Filmowych", uhonorowano osoby, które poniosły śmierć podczas wojny w Ukrainie oraz zmarłych członków Polskiej Akademii Filmowej.
W ostatnim roku odeszli Paweł Bareński, Jerzy Blaszyński, Ignacy Gogolewski, Wiesław Gołas, Andrzej Górny, Paweł Grabarczyk, Krzysztof Gradowski, Jan Hryniak, Wojciech Karolak, Krzysztof Kiersznowski, Andrzej Korzyński, Barbara Krafftówna, Andrzej Lewandowski, Jacek Rzehak, Janina Traczykówna, Jerzy Trela, Andrzej Zaorski, Sylwester Chęciński, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.
Po tym symbolicznym wstępie rozpoczęło się rozdawanie Orłów 2022.
Pierwsza nagroda w kategorii Odkrycie Roku trafiła do Łukasza Gutta za "Wszystkie nasze strachy".
Po chwili Maciej Stuhr przekazał pałeczkę prowadzenia wydarzenia Robertowi Więckiewiczowi. Stwierdził, że usiądzie obok swojej pięknej żony. Zażartował przy okazji z incydentu, do którego doszło podczas rozdania Oscarów 2022. Chodzi oczywiście o Willa Smitha, który uderzył Chrisa Rocka.
Więckiewicz wręczył Orła 2022 Ewie Wiśniewskiej w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca. - Jestem poruszona. Bo ja w innej roli tutaj miałam występować. Jestem zaskoczona! - mówiła gwiazda. - Idę! - oznajmiła, zgarniając statuetkę i schodząc ze sceny.
Orła 2022 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska otrzymał Jacek Braciak. Aktora nie było na gali. W jego imieniu statuetkę odebrał reżyser filmu "Żeby nie było śladów". Podziękował twórcom i życzył publiczności miłego wieczoru.
Polską Nagrodę Filmową Orzeł 2022 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny dostał "Rojst '97". - Jestem bardzo zaskoczony, ale i bardzo szczęśliwy. Chciałbym podziękować Netfliksowi, scenarzyście, naszemu Kacprowi Bajonowi - mówił Jan Holoubek. Wniósł apel o stworzenie festiwalu, podczas którego byłyby przyznawane nagrody dla twórców seriali.
- Sława Ukrainie - usłyszeli widzowie na koniec.
Kolejna nagroda - za Najlepszą Scenografię - trafiła do Wojciecha Żogały za film "Bo we mnie jest seks".
Na scenie pojawił się Michał Gąsior z Wirtualnej Polski, który wręczył Nagrodę Publiczności. Widzowie WP zdecydowali, że na Orła 2022 zasłużyło "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego.
Z kolei Najlepszym Filmem Dokumentalnym okazał się "Film balkonowy" w reżyserii Pawła Łozińskiego. Twórca podziękował PISF za wsparcie projektu, nie zapomniał też o HBO Max, gdzie obecnie można oglądać dokument.
Mariusz Wilczyński, który na moment wcielił się w prowadzącego, zapowiadając kolejną kategorię, Najlepszy Film Europejski, stwierdził, że jesteśmy częścią Europy i nie chce, by ktokolwiek nas z niej wyprowadził.
Za Najlepszy Film Europejski uznano produkcję "Na rauszu".
Podczas gali nie tylko wręczano nagrody, ale także ujawniono, kto wygrał kolejne wybory na Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej. Został nim Dariusz Jabłoński, a werdykt odczytała Maja Komorowska. - Jestem wzruszona - stwierdziła aktorka. Maciej Stuhr dodał: - Wszyscy jesteśmy wzruszeni. I zaskoczeni.
Żart wytłumaczył sam Jabłoński, który przypomniał, że był jedynym kandydatem. Po chwili podziękował twórcom filmowym za organizowanie zbiórek dla Ukrainy. Artyści przekazali także 200 kamizelek kuloodpornych i 200 hełmów. Widzowie zobaczyli nagranie, na którym Oleg Sencow, reżyser filmowy, a teraz żołnierz gorąco podziękował Polakom za wsparcie.
Zgromadzeni w teatrze podnieśli kartki z napisem "Stop Russian War" i ukraińską flagą. W tle usłyszeliśmy piosenkę "Czerwona kalina". Chwilę później wyemitowano nagranie, na którym wielkie gwiazdy, jak Meryl Streep, trzymały plansze z antywojennymi napisami.
"Sonata" otrzymała Orła 2022 za Najlepszy Dźwięk. W kategorii Najlepsza Muzyka nagrodzono Marcina Maseckiego za "Powrót do tamtych dni". Artysty nie było na gali. - Orła wyślemy kurierem. Albo paczkomatem - uspokoiła gości Maria Dębska, która wręczała statuetkę.
Za Najlepszy Montaż uhonorowano Jarosława Kamińskiego, który pracował nad "Aidą". Podziękował swoim współpracownikom, a na koniec rzucił: - Sława Ukrainie.
Warto dodać, że wszyscy artyści pojawiający się na scenie mieli w klapach marynarek i przy dekoltach sukienek wstążki z ukraińską flagą. Widać, że bardzo chcieli przekazać sąsiadom swoje wsparcie.
Nagroda za Najlepsze Zdjęcia trafiła w ręce Piotra Sobocińskiego, autora zdjęć do "Wesela".
Orzeł za Najlepszą Charakteryzację otrzymali Waldemar Pokromski i Agnieszka Hodowana, którzy współtworzyli niezwykłe postacie w filmie "Magnezja". Magdalena Koleśnik, znana z filmu "Sweat", wręczyła także statuetkę za Najlepsze Kostiumy.
- Nie zapominajmy o granicy białoruskiej. Jesteśmy wszyscy jednej rasy - powiedziała Dorota Roqueplo, odbierając Orła 2022 za "Magnezję".
Na koniec pozostawiono pięć wyjątkowo ważnych kategorii. Nagrodę za Najlepszą Główną Rolę Męską otrzymał prowadzący imprezę Maciej Stuhr, który zagrał w "Powrocie do tamtych dni". - Dziękuję mojej najukochańszej żonie, dzięki której jestem lepszym człowiekiem. Nagrodę dedykuję swoim dzieciom. I wszystkim dzieciom.
Najlepsza Główna Rola Kobieca to kategoria, w której Orła otrzymała Agata Buzek za "Moje wspaniałe życie". Aktorki nie było na gali.
Małgorzata Szumowska wręczyła nagrodę "wspaniałemu, cudownemu człowiekowi, który kocha życia i jak nikt inny umie tym życiem się cieszyć", czyli Jerzemu Skolimowskiemu. To jedyny nagrodzony, który już od kilku miesięcy wiedział, że będzie laureatem Orła 2022. Dostał go za całokształt twórczości.
Przywitano go gromkimi brawami. - Proszę mi dać dojść do głosu - przerwał aplauz. Żartując, stwierdził, że od lat na siebie głosował. - Ta metoda skutkuje - podsumował. I dodał: - Ostatnio miałem przedziwne perypetie medyczne. To że jestem tu dziś, to zasługa dwóch warszawskich szpitali i ich personelu medycznego. Bardzo im wszystkim gorąco dziękuję.
Andrzej Chyra wręczył Orła za Najlepszy Scenariusz. - Pomyślałem o scenariuszu, jaki pisze nam życie. Jest makabryczny. Ta wstążka to pokazuje - rzucił, wskazując na małą ukraińską flagę. Ale w naszych granicach też nie dzieje się dobrze.
- Polski scenariusz jest brutalną opowieścią. A jesteśmy już tak przyzwyczajeni, że nic z tym nie robimy - gorzko przemówił Chyra. - Bez bezpośredniego udziału nie mamy szans na zmiany scenarzystów tego, co się dzieje w Polsce. (...) Nie narażajmy Polski na śmieszność - zakończył, apelując do rządu o przyjęcie i wykonanie wyroku TSUE, a publiczność zareagowała, mocno bijąc brawo.
Nagroda za Najlepszy Scenariusz trafiła do "Aidy", podobnie jak Orzeł 2022 za Najlepszą Reżyserię. "Aida" została także najlepszym filmem roku. W swojej przemowie producentka filmu zaapelowała, byśmy nie przyzwyczajali się do wojny, która toczy się w Ukrainie.
- Sława Ukrainie - tymi słowami rozdanie nagród zakończył Maciej Stuhr.
ORŁY 2022. WSZYSCY NOMINOWANI
Najlepszy film
- "Aida"
- "Moje wspaniałe życie"
- "Wszystkie nasze strachy"
- "Wesele"
- "Żeby nie było śladów"
Nagroda Publiczności
- "Aida"
- "Moje wspaniałe życie"
- "Wszystkie nasze strachy"
- "Wesele"
- "Żeby nie było śladów"
Najlepszy film europejski
- "Annette"
- "Na rauszu"
- "Ojciec"
- "Berlin Alexanderplatz"
- "Titane"
Najlepszy dźwięk
- Jerzy Murawski, Franciszek Kozłowski, "Furioza"
- Zofia Moruś, Mateusz Adamczyk, Sebastian Witkowski, "Mosquito State"
- Mateusz Adamczyk, Zofia Moruś, Bartosz Putkiewicz, Sebastian Witkowski, "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"
- Artur Kuczkowski i Tomasz Sikora, "Sonata"
- Michał Robaczewski, "Sweat"
- Marek Wronko i Krzysztof Jastrząb, "Śmierć Zygielbojma"
- Radek Ochnio, "Wesele"
- Leszek Freund, "Zupa nic"
- Kacper Habisiak, Sebastian Crueghe, Jarosław Bajdowski, "Żeby nie było śladów"
Najlepsza scenografia
- Wojciech Żogała, "Bo we mnie jest seks"
- Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński "Cudak"
- Marek Warszewski, "Magnezja"
- Ewa Skoczkowska, "Mistrz"
- Marek Warszewski, "Wesele"
- Paweł Jarzębski, "Żeby nie było śladów"
Najlepsze kostiumy
- Wanda Kowalska i Paweł Grabarczyk, "Ciotka Hitlera"
- Wanda Kowalska i Paweł Grabarczyk, "Cudak"
- Dorota Roqueplo, "Magnezja"
- Marta Ostrowicz, "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"
- Elżbieta Radke, "Śmierć Zygielbojma"
- Małgorzata Zacharska, "Żeby nie było śladów"
Najlepsza muzyka
- Maciej Zieliński, "Gierek"
- Szymon Wysocki, "Każdy ma swoje lato"
- Jan A. P. Kaczmarek, "Magnezja"
- Cezary Skubiszewski, "Mosquito State"
- Marcin Masecki, "Powrót do tamtych dni"
- Jan A. P. Kaczmarek, "Śmierć Zygielbojma"
- Mikołaj Trzaska, "Wesele"
Najlepsza charakteryzacja
- Dariusz Krysiak, "Cudak"
- Alina Janerka, "Furioza"
- Waldemar Pokromski, Agnieszka Hodowana, "Magnezja"
- Mirosława Wojtczak, "Mistrz"
- Pola Guźlińska, "Żeby nie było śladów"
Najlepszy filmowy serial fabularny
- "Behawiorysta"
- "Klangor"
- "Kruk. Czarny woron nie śpi"
- "Rojst '97"
- "Sexify"
Najlepsza główna rola kobieca
- Jasna Đuričić, "Aida"
- Maria Dębska, "Bo we mnie jest seks"
- Agata Buzek, "Moje wspaniałe życie"
- Magdalena Koleśnik, "Sweat"
- Sandra Korzeniak, "Żeby nie było śladów"
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
- Anna Dymna, "Amatorzy"
- Agata Kulesza, "Wesele"
- Jowita Budnik, "Wszystkie nasze strachy"
- Ewa Wiśniewska, "Zupa nic"
- Aleksandra Konieczna, "Żeby nie było śladów"
- Agnieszka Grochowska, "Żeby nie było śladów"
Najlepsza główna rola męska
- Piotr Głowacki, "Mistrz"
- Jacek Braciak, "Moje wspaniałe życie"
- Maciej Stuhr, "Powrót do tamtych dni"
- Robert Więckiewicz, "Wesele"
- Tomasz Ziętek, "Żeby nie było śladów"
Najlepsza drugoplanowa rola męska
- Borys Szyc "Bo we mnie jest seks"
- Adam Woronowicz "Moje wspaniałe życie"
- Łukasz Simlat "Sonata"
- Andrzej Chyra "Wszystkie nasze strachy"
- Jacek Braciak "Żeby nie było śladów"
Najlepszy scenariusz
- "Aida"
- "Moje wspaniałe życie"
- "Wesele"
- "Wszystkie nasze strachy"
- "Żeby nie było śladów"
Najlepsza reżyseria
- Jasmila Žbanić - "Aida"
- Paweł Łoziński - "Film balkonowy"
- Magnus von Horn - "Sweat"
- Wojciech Smarzowski - "Wesele"
- Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt - "Wszystkie nasze strachy"
- Jan P. Matuszyński - "Żeby nie było śladów"
Najlepszy montaż
- Jarosław Kamiński, "Aida"
- Paweł Łoziński, Bartłomiej Piasek, Piotr Wójcik, "Film balkonowy"
- Agnieszka Glińska, "Lamb"
- Iza Pająk i Laura Pawela, "Ucieczka na srebrny glob"
- Krzysztof Komander, "Wesele"
Odkrycie roku
- Mateusz Rakowicz, reżyseria, "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"
- Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer, reżyseria, "Polański, Horowitz. Hometown"
- Jakub Michalczuk, reżyseria, "Teściowie"
- Łukasz Gutt, reżyseria, "Wszystkie nasze strachy"
- Iwona Siekierzyńska, reżyseria, "Amatorzy"
Najlepszy film dokumentalny
- "1970", reżyseria Tomasz Wolski
- "Film balkonowy", reżyseria Paweł Łoziński
- "Polański, Horowitz. Hometown", reżyseria Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer
- "Sędziowie pod presją", reżyseria Kacper Lisowski
- "Ucieczka na srebrny glob", reżyseria Kuba Mikurda
Najlepsze zdjęcia
- Klaudiusz Dwulit, "Furioza"
- Witold Płóciennik, "Mistrz"
- Michał Englert, "Teściowie"
- Piotr Sobociński jr, "Wesele"
- Łukasz Gutt, "Wszystkie nasze strachy"
- Kacper Fertacz, "Żeby nie było śladów"
- Arthur Reinhart, "Żużel"