Trwa ładowanie...
d49p59j

Oscar 2019 w kategorii Najlepszy film. Nominacje i faworyt

Do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy film zostało nominowanych 8 tytułów. Który ma największe szanse na nagrodę? Czy oscarowe przewidywania krytyków i bukmacherów się sprawdzą?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
O Oscara 2019 w kategorii "Najlepszy film" powalczy osiem obrazów
O Oscara 2019 w kategorii "Najlepszy film" powalczy osiem obrazów (flickr.com, Fot: Prayitno)
d49p59j

Oscary 2019 – faworyci

Największe szanse na Oscara w 2019 roku mają "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa i "Roma" Alfonso Cuarona.

Poza nimi nominacje do Oscara 2019 uzyskały:

d49p59j

Przeczytaj więcej: Oscary 2019 - najważniejsze informacje

Zeszłoroczny wybór Akademii – "Kształt wody" w reżyserii Guillermo del Toro – nie podobał się wszystkim. W tym roku sytuacja wygląda jednak inaczej, ponieważ nominowane do Oscarów filmy wyróżniają się na tle innych produkcji.

Akademia lubi również zaskakiwać, dlatego często omawiane "Roma" i "Faworyta" mogą przegrać z czarnym koniem Oscarów 2019 roku. Może się nim bowiem okazać "Green book" czy "Narodziny gwiazdy" – obie produkcje okazały się wielkimi kinowymi hitami.

Dowiedz się więcej: Oscary 2019 - Najlepszy film - wszyscy nominowani

d49p59j

Oscary 2019 w kategorii najlepszy film – filmy z największą liczbą nominacji

Najwięcej nominacji we wszystkich kategoriach zdobyły dwa obrazy – "Roma" Alfonso Cuarona i "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa. Oba filmy zasługują na Oscara. Tak twierdzą bukmacherzy i krytycy, którzy zachwycają się kunsztem aktorskim, zdjęciami, montażem i scenariuszami produkcji. Ponadto oba filmy zostały nagrodzone na festiwalu w Cannes, który według krytyków najlepiej pokazuje, jakie obrazy będą miały szansę na Oscara 2019.

Ostatnim filmowym wydarzeniem przed galą Akademii jest wręczenie nagród BAFTA, gdzie "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie zdobyła żadnej statuetki – na gali tryumfowała "Faworyta" z największą liczbą wyróżnień, w tym w najważniejszych kategoriach.

Przeczytaj więcej: Nagroda BAFTA rozdana. "Faworyta" zdeklasowała konkurencję

d49p59j

Oscary 2019 – kontrowersje wokół Czarnej Pantery

Najwięcej kontrowersji w oscarowym wyścigu wzbudzał udział "Czarnej Pantery". Akademia chciała stworzyć nową kategorię – dla najlepszego filmu rozrywkowego, jednak ostatecznie zrezygnowała z tego pomysłu, dając tym samym "Czarnej Panterze" zielone światło.

Film Ryana Cooglera zdobył aż 7 nominacji do Oscara (Najlepszy film, Najlepsza muzyka, Najlepsza scenografia, Najlepsza piosenka, Najlepsze kostiumu, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż dźwięku).

Udział filmów superbohaterskich nie powinien jednak nikogo dziwić, ponieważ od wielu lat Akademia przyznaje nagrody obrazom, które podobają się publiczności. Poza tym obrazy superbohaterskie są ważnym elementem współczesnej kultury, a rozdanie Oscarów tylko to potwierdza.

d49p59j

Zobacz również: Najlepsze filmy o superbohaterach 2018

Oscary 2019 – kiedy i gdzie oglądać?

Tegoroczna 91. oscarowa gala odbędzie się w nocy z 24 na 25 lutego 2019 roku. Transmisja Oscarów 2019 będzie możliwa na streamingu Akademii Filmowej, a także na kanale Canal+.

Oscary 2019 – kontrowersje

Organizatorzy największego filmowego wydarzenia na świecie bardzo się starają, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie, jednak nie obyło się bez wpadek. Największą z nich jest brak prowadzącego galę Oscarów 2019. Mamy jednak jedną szczęśliwą wiadomość – w Dolby Theatre zagra zespół Queen!

d49p59j

Ponadto nagrodzeni w czterech kategoriach uznawanych za jedne z najważniejszych w przypadku X muzy, miały zostać ogłoszone w trakcie przerwy reklamowej. Kontrowersyjna decyzja organizatorów Oscarów 2019 spotkała się z tak wielką dezaprobatą, że została zmieniona.

Najważniejsze jednak, że złote statuetki nagiego rycerza zostaną przyznane, w tym dla najlepszego filmu, a tutaj większość nominacji nie była jednak dla nikogo zaskoczeniem.

d49p59j

Podziel się opinią

Share

d49p59j

d49p59j