Trwa ładowanie...
d1yfgf3
Aktualności

Oscarowe filmy: "American Gangster" i "Persepolis"

Share
d1yfgf3

Dramat kryminalny "American Gangster" w reż. Ridleya Scotta i nominowany do Oscara głośny animowany dramat "Persopolis" trafią w piątek na ekrany polskich kin.

"American Gangster" - gdzie główne role zagrali Denzel Washington i Russell Crowe - to oparta na faktach opowieść o czarnoskórym gangsterze, który działał w latach 70. w Nowym Jorku.

Charyzmatyczny Lucas (Denzel Washington) zdobył ogromne wpływy i stał się jedną z najbardziej bezlitosnych postaci przestępczego półświatka. Na jego drodze stanął jednak bezwzględny policjant Roberts (Russell Crowe).

d1yfgf3

Czarno-białe animowane "Persepolis" - w reżyserii Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud - to wspólna produkcja Francji i USA. Film uhonorowano Nagrodą Jury na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Zdobył ponadto nominację do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film animowany.

Bohaterką filmu jest mała dziewczynka żyjąca w Iranie w czasie triumfu rewolucji islamskiej. Akcja rozpoczyna się pod koniec lat 70. w Teheranie.

"Oczami inteligentnego dziecka obserwujemy, jak Iran (...) powoli zmienia się w zamkniętą klatkę, gdzie za noszenie adidasów i przypinki z Michaelem Jacksonem można zostać zatrzymanym na ulicy" - tak film zapowiada jego polski dystrybutor.

"Persepolis" to według dystrybutora "film iskrzący emocjami, wrażeniami, strachem, buntem, czyli tym wszystkim, z czym wiąże się moment (...) dojrzewania specyficznego, w sytuacji terroru, zniewolenia, zakazów, nakazów, na tle oszalałej historii".

d1yfgf3

W piątek na polskie ekrany trafi również komedia przygodowa "Asterix na Olimpiadzie". W obsadzie są m.in.: Gerard Depardieu, Alain Delon, gwiazda futbolu Zinedine Zidane oraz mistrz świata Formuły 1 Michael Schumacher.

Film jest wspólną produkcją Francji, Hiszpanii i Niemiec. Wyreżyserowali go, na podstawie komiksu Rene Goscinnego, Frederic Forestier i Thomas Langmann. W polskiej wersji językowej głosów postaciom użyczyli m.in.: Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski, Borys Szyc, Cezary Pazura, Tomasz Kot i Anna Cieślak.

Główni bohaterowie komedii, dwaj dzielni Gallowie - Asterix (Clovis Cornillac) i Obelix (Gerard Depardieu) - wezmą udział w igrzyskach olimpijskich organizowanych w Imperium Rzymskim za rządów Juliusza Cezara.

d1yfgf3

Podziel się opinią

Share
d1yfgf3
d1yfgf3