Trwa ładowanie...
de5wvoh
Aktualności

Pamiętajmy o wybitnym reżyserze

Share
Luis Bunuel
Luis Bunuel
de5wvoh

Mija 110. rocznica urodzin *Luisa Bunuela, hiszpańskiego reżysera filmowego uważanego za jednego z najwybitniejszych w historii kinematografii. Do jego najbardziej znanych filmów należą: "Mroczny przedmiot pożądania", "Dyskretny urok burżuazji", "Piękność dnia", "Widmo wolności" i "Viridiana".*

Bunuel otrzymał główne nagrody na festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie oraz "Złotego Lwa" za całokształt twórczości w Wenecji. Był też dwukrotnie nominowany do Oscara za scenariusze do swoich filmów.

Reżyser urodził się 22 lutego 1900 roku. Studiował filozofię na uniwersytecie w Madrycie. Był twórcą i propagatorem kina surrealistycznego.

de5wvoh

W czasie wojny domowej w Hiszpanii był po stronie republikanów i po upadku republiki musiał emigrować do USA. Tworzył tam głównie dzieła komercyjne. W 1946 roku przeniósł się do Meksyku, gdzie mieszkał do końca życia. W 1950 roku zrealizował głośny film "Los Olivados", który przyniósł mu międzynarodową popularność. Kolejne filmy nakręcone w Meksyku przyniosły mu coraz większą sławę.

W 1961 roku został zaproszony do Hiszpanii, gdzie zrealizował głośny film "Viridiana" będący krytyką hiszpańskiego katolicyzmu i faszyzmu. Film wywołał w Hiszpanii olbrzymi skandal, ale przyniósł mu również Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.

W 1967 roku Bunuel nakręcił we Francji film "Piękność dnia". Później tworzył już wyłącznie w Europie i w tym okresie powstały jego najważniejsze filmy: "Anioł zagłady", "Dyskretny urok burżuazji" i "Mroczny przedmiot pożądania".

Zmarł 29 lipca 1983 roku w Meksyku.

de5wvoh

Zobacz także:

**[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

de5wvoh

Podziel się opinią

Share
de5wvoh
de5wvoh