Trwa ładowanie...
30-03-2006 17:46

Papieski weekend w telewizji

Papieski weekend w telewizji
dxq8fea
dxq8fea

W związku z pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II telewizja oraz liczni aktorzy przygotowali specjalne programy okolicznościowe.

W pierwszą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II Program 1 Telewizji Polskiej w dniach 1-2 kwietnia wyemituje specjalne programy okolicznościowe - filmy biograficzne, dokumentalne i wspomnienia. TVP przygotowała także specjalne kilkuminutowe materiały filmowe prezentujące papieskie Pielgrzymki do Polski. Goszczą one na antenie już od 27 marca i pozostaną na niej do 2 kwietnia włącznie.

W sobotę, 1 kwietnia o godz. 20.10 TVP1 wyemituje "Nieszpory – artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie" w reżyserii Grzegorza Sadurskiego. Będzie to transmisja koncertu z kościołów Warszawy, Gdańska i Krakowa. Wystąpią m.in. Marek Bałata, Alicja Majewska, Ewa Bem. Koncert poprowadzą Paweł Sztompke w Warszawie, Piotr Świąc w Gdańsku i Iwona Schymalla w Krakowie. Zakończony zostanie specjalnym błogosławieństwem udzielonym przez ks. Kard. Stanisława Dziwisza.

W niedzielnym programie Jedynki znajdzie się transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach o 10.30, a także specjalne wydanie serialu "Plebania" pt. "Tulczyn w rok po śmierci naszego Papieża" (godz. 17.35) i film dokumentalny "Pociąg Warszawa – Rzym" Ewy Borzęckiej (emisja: 2.04 o 18.05). Obraz przedstawia refleksje pielgrzymów na temat wpływu osobowości Jana Pawła II na ich życie podczas podróży na pogrzeb Ojca Świętego specjalnymi pociągami.

W niedzielę, 2 kwietnia w dniu śmierci Jana Pawła II Telewizja Polska wyemituje widowisko okolicznościowe "Szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie". Program będzie emitowany z kilku miejsc: z Warszawy, Wadowic i Rzymu. Zaproszeni goście będą mówić o inspiracji, jaką czerpią z nauk Papieża, będą poszukiwać odpowiedzi na pytania o szanse na zachowanie dziedzictwa, które nam zostawił.

dxq8fea

2 kwietnia o godz. 21.37 odbędzie się transmisja okolicznościowego wystąpienia Papieża Benedykta XVI, a tuż po Nim wystąpienie ks. kard. Stanisława Dziwisza. Program będzie prowadzony przez Dorotę Wysocką, Iwonę Schymallę i Grzegorza Miśtala, a wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. Arturo Mari – osobisty fotograf Jana Pawła II i Jaś Gawroński. (emisja: 2.04 o 20.10).

Po raz pierwszy w TVP zostanie pokazany kanadyjski dokument "Życie i czasy Jana Pawła II". Jego pierwsza część (emisja: 1.04 o 15.20) przedstawia życie Karola Wojtyły do momentu wyboru na Stolicę Piotrową. Autorzy filmu korzystali z... oryginalnych i dotąd niecytowanych wypowiedzi Jego przyjaciół, a także z materiałów źródłowych zawierających wypowiedzi samego Ojca Świętego na temat swojego życia i dochodzenia do decyzji wyboru kapłaństwa jako drogi życiowej.

Druga część filmu (emisja: 2.04 o 15.50) dotyczy publicznej działalności Papieża, jego poglądów na kwestie współczesnego świata, zwłaszcza w odniesieniu do spraw polskich. Do filmu pozyskano wypowiedzi m.in. Michaiła Gorbaczowa. Ujawniono także nieznane powszechnie działania i rolę prezydenta Ronalda Regana i Moskwy w obaleniu komunizmu w Europie. Film otrzymał pierwszą nagrodę na festiwalu filmów dokumentalnych w Nowym Jorku w 2004 roku.

Oferta filmowa TVP zawiera także filmową biografię Jana Pawła II w reżyserii Krzysztofa Zanussiego "Z dalekiego kraju", która zostanie wyemitowana w niedzielę o godz. 8.10.

dxq8fea

Specjalna Msza Św. z Watykanu w poniedziałek 3 marca o 17.30 zakończy weekend w Jedynce upamiętniający pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Specjalną ofertę programową na weekend przygotowała także stacja TVN. Główną "atrakcją" będzie emisja głośnego filmu biograficznego "Karol - człowiek, który został Papieżem", w którym w rolę Karola Wojtyły wcielił się Piotr Adamczyk. Przed rozpoczęciem zdjęć do obrazu w sierpniu 2004 roku aktor osobiście spotkał się z Janem Pawłem II w watykańskiej auli Pawła VI. Po otrzymaniu papieskiego błogosławieństwa, Adamczyk mówił PAP: "Jestem bardzo wzruszony. Będę szczęśliwy, jeżeli Ojciec Święty rozpozna się chociaż we ragmentach filmu".

dxq8fea

Zgodnie z zamiarami producentów, watykańska premiera filmu miała odbyć się 14 kwietnia 2005 roku. Ekipa miała nadzieję, że papież obejrzy wysłaną mu kopię w swoim apartamencie, gdyż już wtedy było wiadomo, że schorowany Jan Paweł II nie przybędzie do Auli Pawła VI. Nie zdążył jednak zobaczyć tego filmu. Po śmierci Jana Pawła II, uroczysta premiera została odwołana. Nadzwyczajny pokaz filmu w Watykanie, z udziałem papieża Benedykta XVI, odbył się ostatecznie 19 maja 2005 roku. Polska premiera kinowa miała miejsce 17 czerwca.

W TVN zostanie wyemitowana dłuższa, telewizyjna wersja produkcji. Podzielona została na dwie części. Pierwszą z nich zobaczymy już w czwartek, 30 marca (emisja: 21.30), a drugą w niedzielę, 2 kwietnia (emisja o godz. 20.05). W sobotę, 1 kwietnia (godz. 14.50) i poniedziałek, 3 kwietnia (emisja: godz. 11.00), zostaną one powtórzone.

Uczcić pamięć Jana Pawła II chcą także aktorzy. W poniedziałek, 3 kwietnia o godzinie 17.00 w warszawskim Kościele św. Anny odbędzie się uroczysty koncert dla uczczenia pierwszej rocznicy śmierci Papieża-Polaka. Będzie nosił tytuł "Wielka Pani". Poezje Karola Wojtyły i Jana Pawła II zaprezentują Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Jerzy Trela i Krzysztof Kolberger.

Koncert poprowadzi Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. Uroczystość będzie retransmitowała Jedynka Polskiego Radia w poniedziałek, 3 kwietnia, od godziny 21.00.

dxq8fea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxq8fea