Trwa ładowanie...
d455cxo
Aktualności

Paweł Adamowicz wręczył Nagrody Neptuna

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paweł Adamowicz wręczył Nagrody Neptuna
d455cxo

Reżyserzy Andrzej Wajda i Volker Schlöndorff (fot. AFP) oraz kompozytor Jan AP Kaczmarek otrzymali w środę z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Nagrody Neptuna. Wręczenie statuetek odbyło się w Dworze Artusa w ostatnim dniu 11. Festiwalu Gwiazd.

Odbierając nagrodę Wajda powiedział m.in., że jest szczególnie wzruszony tym, iż może ją otrzymać wspólnie z niemieckim reżyserem Volkerem Schlöndorffem, który swoją międzynarodową karierę rozpoczął od ekranizacji książki Gűntera Grassa „Blaszany bębenek”.

– To ja właśnie miałem zrealizować ten film, kiedy zwrócił się o to do mnie autor powieści. Z różnych powodów do tego nie doszło. Kiedy jednak zobaczyłem dzieło Schlöndorffa stwierdziłem, że nigdy nie zrobiłbym równie pięknego filmu – dodał Wajda.

d455cxo

Przyznana po raz pierwszy Nagroda Neptuna jest honorowym wyróżnieniem dla wybitnych twórców polskich i zagranicznych o niekwestionowanym dorobku artystycznym w dziedzinach związanych z twórczością filmową. Ma być ona wręczana co roku podczas Festiwalu Gwiazd.

W środę, w ostatnim dniu Festiwalu Gwiazd, przewidziano jeszcze m.in. Salon Literacki Kazimiery Szczuki z pisarką Manuelą Gretkowską, monodram Katarzyny Figury „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” oraz koncert „Dzieci Solidarności” w reżyserii Romana Kołakowskiego, z udziałem m.in. Jana Peszka, Piotra Machalicy, Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Zelnika, Ewy Dałkowskiej i Grażyny Wolszczak.

Wieczorem na zakończenie festiwalu w gdańskim kinie Neptun odbędzie się zamknięty, przedpremierowy pokaz filmu Schlöndorffa „Zapomniana bohaterka”, oparty na życiorysie legendarnej działaczki „Solidarności” Anny Walentynowicz.

d455cxo

Podziel się opinią

Share
d455cxo
d455cxo