Trwa ładowanie...
d1adj8m
Aktualności

Pierwsza skarga na Dana Browna we Włoszech

Share
Pierwsza skarga na Dana Browna we Włoszech
d1adj8m

Prokuratura w Ankonie we Włoszech odrzuciła skargę miejscowego nauczyciela na Dana Browna, autora 'Kodu Leonarda da Vinci'.

Prokuratura uznała, że zaprezentowanie prawd odmiennych od wersji głoszonych przez Kościół nie jest przestępstwem.

Nauczyciel, 55-letni katolik Giorgio Nicolini twierdził, że książka Browna (fot. AFP) obraża religię katolicką i Kościół. Jego teza nie znalazła jednak zrozumienia w prokuraturze, która zadecydowała, że skarga nie ma podstaw prawnych.

d1adj8m

We Włoszech nie ma już religii państwowej, a konstytucja gwarantuje wszystkim wolność słowa i przekonań. Proponowanie innej wersji wydarzeń od tej, którą głosi Kościół, nie obraża religii i nie jest to przestępstwo - oświadczyła prokuratura w Ankonie. Zauważyła ona również, że w przypadku "Kodu da Vinci", nie chodzi o pracę historyczną, lecz o powieść.

To pierwszy we Włoszech przypadek próby wystąpienia na drogę sądową przeciwko autorowi głośnego bestselleru. Do zgłaszania skarg do prokuratury namawiali niektórzy przedstawiciele Kościoła.

Również próby bojkotu jego ekranizacji nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Film "Kod da Vinci" bije we Włoszech rekordy popularności.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ 'KODU DA VINCI'

d1adj8m

Podziel się opinią

Share
d1adj8m
d1adj8m