Trwa ładowanie...
15-07-2015 13:31

Pierwsze szczegóły 9 . Festiwalu Filmowego Pięć Smaków ujawnione

Share
Pierwsze szczegóły 9 . Festiwalu Filmowego Pięć Smaków ujawnioneŹródło: East news
d4gt8qk

Organizatorzy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków ujawniają pierwsze szczegóły tegorocznego programu. Spojrzenie sekcji FOCUS kieruje się tym razem na najciekawsze osiągnięcia artystek z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Kino Japońskich Reżyserek będzie pierwszą w Polsce okazją do poznania filmów wybitnych autorek, pracujących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do lat 90., ze względu na sformalizowany, hierarchiczny układ sił w japońskich studiach produkcyjnych, kobiety rzadko miały okazję stawać za kamerą. Przemiany obyczajowe i rozwój nowych technologii doprowadziły jednak do rewolucji. Pionierką była Naomi Kawase, której debiutancki obraz, "Suzaku", zdobył nagrodę w Cannes w 1997 roku. Od tego czasu reżyserki mocnych i przenikliwych filmów budowały coraz silniejszą pozycję.

Nowe tysiąclecie przyniosło wysyp kobiecych reżyserskich debiutów, które nie tylko zdobyły uznanie krytyków, ale też przyciągnęły do kin rzesze widzów. Miwa Nishikawa, Naoko Ogigami czy Momoko Ando doczekały się uznania na licznych międzynarodowych festiwalach, a ich dzieła regularnie pojawiają się na liście najlepszych filmów roku prestiżowego japońskiego magazynu Kinema Junpo. Mark Schilling, znawca kina japońskiego, uznał "kobiecą nową falę” za najważniejszy trend w rozwoju tej kinematografii w ostatnich latach.

Filmy nowego pokolenia artystek pokazują współczesną Japonię z perspektywy, której dotąd brakowało - są więc cennym przejawem oryginalności i unikatowości tego, popularnego na całym świecie, kina. Na Pięciu Smakach pokazane zostaną m. in. rewelacyjnie przyjęte na światowych festiwalach “0,5 mm” Momoko Ando, "One Million Yen Woman" Yuki Tanady oraz “The Light Shines Only There” Mipo O - film, który był japońskim kandydatem do Oscara.

0,5 mm, reż. Momoko Ando

d4gt8qk

Uzupełnieniem sekcji będzie Akademia Azjatycka - trwający przez czas festiwalu, cykl wykładów, poświęconych kinu kobiecemu i zagadnieniom feminizmu. Wśród pozostałych propozycji programowych festiwalu znajdą się m. in. najlepsze filmy młodych twórców, włączone w konkursową sekcję Nowe Kino Azji, solidna porcja grozy oraz wybitne filmy gatunkowe, które w tym roku wypełnią dwie sekcje.

9. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 12-20 listopada. Wrocławska replika zaplanowana jest na 13-19 listopada.

d4gt8qk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gt8qk