Pierwszy klaps "Starej baśni"

W poniedziałek 26 sierpnia w Rogalinie (woj. wielkopolskie) rozległ się pierwszy klaps na planie "Starej baśni" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Zdjęcia do tego filmu, na motywach powieści Józefa Kraszewskiego pod tym samym tytułem, rozpoczęły się od realizacji sceny wiecu zbuntowanych przeciwko Popielowi naczelników rodów.

Pierwszy klaps "Starej baśni"

Chcę stworzyć film, który ukaże prapoczątki powstawania państwa polskiego, kiedy załamują się tradycje rodów i plemion. W tamtych czasach panowało bardzo surowe i konkretne prawo - zasady moralne. Właśnie ono pozwoliło stworzyć państwo - tłumaczy swoją wizję filmu Jerzy Hoffman. Reżyser podkreśla jednak, że nie tworzy filmu historycznego, lecz baśń.

Kino nie jest podręcznikiem historii. Będzie to baśń o ludziach, którzy wierzyli w gusła i czary, a przede wszystkim będzie to film o wielkich ludzkich namiętnościach, bezpardonowej i okrutnej walce o władzę - dodał Hoffman.

Jako odtwórców głównych ról w "Starej baśni" reżyser zaangażował artystów, których doskonale poznał przy okazji pracy nad wcześniejszymi filmami. Na planie pojawią się m.in.: Daniel Olbrychski (Piastun, opiekun książąt), Michał Żebrowski (Ziemko, pierwszy z dynastii Piastów; na zdj. jako Wiedźmin, fot. B. Zaranek, Vision), Bohdan Stupka (znany z roli Bohdana Chmielnickiego w Ogniem i mieczem, jako Popiel), Ryszard Filipski (Wisz), Jerzy Trela (kapłan Wizun), Małgorzata Foremniak (Księżna, żona Popiela).

W "Starej Baśni" wystąpią też Ewa Wiśniewska (wiedźma Jarucha), Anna Dymna (żona Wisza - Jaga), Maciej Kozłowski (oprawca na służbie u Popiela - Smerda) i Katarzyna Bujakiewicz (Mila).

Rolę Dziwy Hoffman powierzył Marinie Andriejewnej Aleksandrowej, 20-letniej rosyjskiej aktorce. Operatorem obrazu jest Paweł Lebieszew - twórca zdjęć m.in. do Cyrulika syberyjskiego Nikity Michałkowa, oraz Jerzy Gościk.

Zdjęcia w Rogalinie potrwają do środy 27 sierpnia. Później filmowcy przeniosą się do skansenu archeologicznego w Biskupinie, gdzie powstały dekoracje plenerowe z okazałym dworem Popiela, świątynią Światowida i legendarną Mysią wieżą. W pobliskiej Gąsawce odtworzono wnętrze chaty Wisza. Wybrano już także miejsce nad jednym z pałuckich jezior, gdzie stoczona zostanie bitwa z Wikingami.

Zdjęcia do filmu zakończą się w drugiej połowie października, a film wejdzie na ekrany we wrześniu 2003 roku. Będzie to dwunasty fabularny film kinowy wyreżyserowanym przez Hoffmana - najbardziej znanego jako twórca ekranizacji sienkiewiczowskiej "Trylogii".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)