Trwa ładowanie...
Aktualności

Pierwszy Złoty Niedźwiedź przyznany!

Share
Pierwszy Złoty Niedźwiedź przyznany!
dg7emsn

Holenderski reżyser Hanro Smitsman jest pierwszym twórcą, który na Berlińskim Festiwalu Filmowym odebrał .

ego obraz pt. "Raak" został uznany za najlepszy film krótkometrażowy. W tej kategorii startował również - jednak bez powodzenia - jedyny polski film na Berlinale, "Rendez-vous" Marcina Jonasa Krawczyka.

Bohaterami holenderskiej krótkometrażowki są chłopak, którego ulubionym zajęciem jest demolowanie samochodów i samotnie wychowująca go matka. Jury doceniło fakt, że reżyser - jak napisano w uzasadnieniu werdyktu - "potrafił przedstawić miłość, wściekłość i zwątpienie z dużą dozą humoru".

dg7emsn

Jurorzy z Estonii, Nigerii i Chin przyznali też ex aequo dwa Srebrne Niedźwiedzie. Francuski film "Decroche" uznali za "pełną miłości komedię, która znakomicie ilustruje ludzką niedoskonałość". Natomiast amerykańsko-tajwański obraz "Mei" to w ocenie jury "przepiękna i delikatna historia miłości na tle pulsującej metropolii".

Festiwal w Berlinie jest jednym z najważniejszych na świecie miejsc prezentacji i wymiany poglądów na temat kina krótkometrażowego. Co roku w konkursie, a także w innych sekcjach Berlinale, pokazywanych jest około 50 tego typu filmów.

dg7emsn

Podziel się opinią

Share
dg7emsn
dg7emsn