Oscar dla polsko-brytyjskiej animacji "Piotruś i wilk" oraz nominacja do Oscara dla dramatu "Katyń" Andrzeja Wajdy - to najważniejsze wydarzenia w dziedzinie filmu polskiego w 2008 r.
Oscar dla polsko-brytyjskiej animacji "Piotruś i wilk" oraz nominacja do Oscara dla dramatu "Katyń" Andrzeja Wajdy - to najważniejsze wydarzenia w dziedzinie filmu polskiego w 2008 r.
2008 był rokiem obchodów 100-lecia polskiego filmu (w październiku 1908 r. odbyła się premiera burleski "Antoś pierwszy raz w Warszawie", uważanej za pierwszy polski film fabularny)
Edward Kłosiński
W Milanówku k. Warszawy zmarł w wieku 65 lat wybitny operator filmowy Edward Kłosiński. Był autorem zdjęć do wielu znakomitych filmów, m.in.: "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Barw ochronnych" Krzysztofa Zanussiego, "Człowieka z marmuru" Wajdy
Jadwiga Żukowska
W Łodzi w wieku 81 lat zmarła Jadwiga Żukowska, autorka ponad 40 filmów dokumentalnych. Realizowała filmy o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla dzieci.
W reżyserskim dorobku miała m.in. dokumenty "Moje, nie dam", "Gdańska sztuka kuźnicza", "Darek Dziedziech", "Kolorowe piórka", "Ze światłem".
Katyń
Dramat "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Nominację do Oscara, w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany, otrzymał ponadto polsko-brytyjski "Piotruś i wilk", ekranizacja baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa będąca wspólnym dziełem łódzkiej spółki Se-ma-for Produkcja Filmowa i brytyjskiej firmy BreakThru Films.
Katyń
Na 58. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie odbyła się uroczysta międzynarodowa premiera "Katynia" Andrzeja Wajdy. Wzięła w niej udział Angela Merkel. Kanclerz Niemiec wyraziła wielkie uznanie dla dzieła Wajdy.
Piotruś i Wilk
Podczas oscarowej gali w Los Angeles polsko-brytyjski "Piotruś i wilk" otrzymał Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Niestety, Oscara nie przyznano "Katyniowi" Andrzeja Wajdy.
Gustaw Holoubek
MARZEC
W Warszawie w wieku 85 lat zmarł wybitny aktor Gustaw Holoubek, wielka postać polskiego teatru i kina. W środowisku teatralnym był niekwestionowanym autorytetem zawodowym i moralnym.
Holoubek zagrał w ponad 50 filmach, m.in. w "Pętli" i "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa, "Prawie i pięści" Jerzego Hoffmana.
Katyń
"Katyń" Andrzeja Wajdy był triumfatorem gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2008. Ceremonia wręczenia Orłów odbyła się w Warszawie. Twórcom "Katynia" przypadło siedem statuetek.
Festiwal w Cannes
MAJ
Film "Tulpan" w reżyserii Siergieja Dworcewoja uhonorowano nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. "Tulpan" to wspólna produkcja Niemiec, Szwajcarii, Rosji, Kazachstanu i Polski.
Polacy mieli znaczący udział w pracach nad tym filmem - z naszego kraju pochodził cały pion operatorski, na czele którego stała autorka zdjęć Jolanta Dylewska.
Piotr Łazarkiewicz
CZERWIEC
W Warszawie w wieku 54 lat zmarł reżyser filmowy i teatralny Piotr Łazarkiewicz. Wyreżyserował m.in. filmy "Fala", "Kocham kino", "W środku Europy", "Pora na czarownice" i "010".
Był ponadto reżyserem wielu spektakli teatralnych, m.in. "Absolwenta" Charlesa Webba w Teatrze Bagatela w Krakowie.
Marian Glinka
W Warszawie w wieku 65 lat zmarł aktor teatralny i filmowy Marian Glinka. Współpracował z kilkoma teatrami, m.in. z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Nowym i Teatrem Ateneum w Warszawie oraz z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu.
Jako aktor filmowy zagrał m.in. w "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.
Wieńczysław Gliński
W Warszawie w wieku 87 lat zmarł wybitny aktor Wieńczysław Gliński. Do jego najbardziej znanych filmowych kreacji należały role porucznika "Zadry" z "Kanału" Andrzeja Wajdy i kapitana Grabińskiego z "Orła" Leonarda Buczkowskiego.
Bogusław Linda
SIERPIEŃ
Rozpoczęła się dyskusja nt. kontrowersyjnego projektu filmu wojennego "Tajemnica Westerplatte", którego realizację - na podstawie własnego scenariusza - planuje Paweł Chochlew.
Bohaterska obrona Westerplatte ma być w tym filmie tłem dla relacji pomiędzy dwoma żołnierzami: majorem Henrykiem Sucharskim i kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim.
Według informacji przekazywanych w sierpniu przez Chochlewa, w "Tajemnicy Westerplatte" zagrać mają m.in. Bogusław Linda, Robert Żołędziewski i Paweł Małaszyński.
Mała Moskwa
WRZESIEŃ
Dramat "Mała Moskwa" w reżyserii Waldemara Krzystka otrzymał Złote Lwy dla najlepszego filmu na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała w Gdyni Małgorzata Szumowska - doceniona za reżyserię filmu "33 sceny z życia".
Nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki przyznano Swietłanie Chodczenkowej - za rolę w "Małej Moskwie" Krzystka, a dla pierwszoplanowego aktora Janowi Nowickiemu - za rolę w filmie "Jeszcze nie wieczór" w reżyserii Jacka Bławuta.
Andrzej Wajda
Andrzej Wajda ogłosił zakończenie zdjęć do swojego nowego filmu "Tatarak", ekranizacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, z Krystyną Jandą w roli głównej.
Oprócz Jandy, w "Tataraku" zagrali m.in. Jan Englert, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Pietrucha i Paweł Szajda. Premierę obrazu zapowiedziano na pierwszy kwartał 2009 r.
Dariusz Siatkowski
W wieku 48 lat zmarł aktor filmowy i teatralny Dariusz Siatkowski. Zagrał m.in. w filmach "Kogel-mogel" oraz "Galimatias czyli Kogel-mogel 2" Romana Załuskiego, "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza. Był związany z Teatrem im. Jaracza w Łodzi.
Krzysztof Zaleski
W Warszawie w wieku 60 lat zmarł aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta Krzysztof Zaleski. Zagrał m.in. w filmach "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy, "Gorączka" Agnieszki Holland, "Matka Królów" Janusza Zaorskiego, a także w serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei.
Stanisław Różewicz
W Warszawie w wieku 84 lat zmarł reżyser Stanisław Różewicz. Zrealizował m.in. filmy "Świadectwo urodzenia", "Westerplatte", "Drzwi w murze", "Opadły liście z drzew", "Kobieta w kapeluszu". W latach 1967-1968 i 1972-1980 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego Tor.
Seksmisja
"Seksmisję" Juliusza Machulskiego uhonorowano podczas gali w Warszawie Złotą Kaczką dla najlepszej polskiej komedii stulecia.
Nagrody dla najlepszych polskich aktorów komediowych stulecia otrzymali Irena Kwiatkowska i Jerzy Stuhr.
Za najlepszy polski film sezonu 2007/2008 uznano "Lejdis" Tomasza Koneckiego.
Jan Machulski
W Warszawie w wieku 80 lat zmarł Jan Machulski, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i pedagog. Zagrał m.in. w filmach: "Ostatni dzień lata" Jana Laskowskiego i Tadeusza Konwickiego, "Orzeł" Leonarda Buczowskiego, "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
Maciej Stuhr
GRUDZIEŃ
Maciej Stuhr, odtwórca jednej z głównych ról w filmie Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia", został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2008.
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana corocznie młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.
Władysław Ślesicki
W Warszawie w wieku 81 lat zmarł reżyser Władysław Ślesicki. Był jednym z czołowych twórców polskiego dokumentu lat 50. i 60.
Ślesicki zrealizował znany film fabularny - ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy", a także serial telewizyjny "Lato leśnych ludzi".