Podwójny jubileusz scenografa Andrzeja Sadowskiego

Przypadający w tym roku podwójny jubileusz 75-lecia urodzin i 55-lecia pracy twórczej wybitnego polskiego scenografa Andrzeja Sadowskiego będzie uroczyście obchodzony we wtorek w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Andrzej Sadowski, od lat związany z Warszawską Operą Kameralną i będący - obok reżysera Ryszarda Peryta - współtwórcą jej świetności, urodził się w 1925 roku we Lwowie. Ma w swoim dorobku około 400 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, operowych i telewizji. Współpracował z inscenizatorami polskimi, a także zagranicznymi - m.in. niemieckimi, francuskimi, amerykańskimi, japońskimi, libańskimi, hiszpańskimi i rosyjskimi. Od 1984 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Scenografii warszawskiej ASP.

Podwójny jubileusz scenografa Andrzeja Sadowskiego

04.07.2000 02:00

Swoje prace wystawiał na wielu prestiżowych ekspozycjach, m.in. Biennale Młodych w Paryżu (1960) i Quadriennale Scenografii w Pradze (1967, 1975, 1991), a także na wystawach indywidualnych w USA i Polsce. W 1962 roku otrzymał za całokształt twórczości nagrodę ministra kultury. Na Quadriennale Scenografii w Pradze w 1991 roku uhonorowano go nagrodą za scenografię wszystkich dzieł Mozarta. Scenografie te już od 10 lat ogląda publiczność Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. W Ubiegłym roku artysta otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Jest laureatem wielu nagród i medali krajowych i zagranicznych festiwali teatralnych.

W dorobku Andrzeja Sadowskiego są opracowania scenograficzne do "Turonia" Żeromskiego (Teatr Ludowy, 1950-54), wielu spektakli w Teatrze Dramatycznym - m.in. "Tragedii optymistycznej" Wiszniewskiego (1955), "Romea i Julii" (1955), "Makbeta" (1960), "Romulusa Wielkiego" Duerrenmatta (1959) i "Medei" Eurypidesa (1962). W warszawskim Ateneum stworzył scenografię m.in. do "Zamku" Kafki (1965) i "Ceny" Millera (1969). W jego dorobku jest również opracowanie scenograficzne "Borysa Godunowa" Musorgskiego (1983), "Strasznego dworu" Moniuszki (1995) i "Widm" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Wśród jego najsłynniejszych scenografii dla Teatru Wielkiego w Poznaniu były projekty do "Joanny na stosie" Honeggera, "Otella" Verdiego i jego "Requiem", a także scenicznej wersji "Stabat Mater" Szymanowskiego.

Andrzej Sadowski jest członkiem Zarządu Sekcji Scenografii ZPAP. Jego dokonania były reprodukowane w fachowych czasopismach polskich i zagranicznych, a także wielokrotnie recenzowane. Obok scenografii uprawia również grafikę - plakat. Należy do Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Architektów i Techników Teatralnych (O.I.S.T.T.).

Jubileusz Andrzeja Sadowskiego uświetni wykonanie opery buffa "La finta semplice" (Rzekoma naiwna) Wolfganga Amadeusza Mozarta, w ramach trwającego w Warszawie X Festiwalu Mozartowskiego. W spektaklu - zinscenizowanym i wyreżyserowanym przez Ryszarda Peryta oraz opracowanym scenograficznie przez Andrzeja Sadowskiego - wystąpią m.in. Olga Pasiecznik, Adam Kruszewski i Jerzy Knetig, a także zespół orkiestrowy WOK. Przedstawienie poprowadzi Zbigniew Gruca.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)