Trwa ładowanie...
d8awo16

Pokémon: Detektyw Pikachu

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
"Pokémon: Detektyw Pikachu" to amerykańsko-japoński film fabularny w reżyserii Roba Lettermana. Produkcja powstała na podstawie serii Pokémon autorstwa Satoshiego Tajiri oraz gry "Detective Pikachu", która miała swoją premierę w 2016 roku. Film opowiada historię Tima Goodmana, 21-letniego syna prywatnego detektywa, który zaginął w nieznanych okolicznościach. Jego rolą jest wyjaśnienie zagadki tajemniczego zniknięcia.
d8awo16
5
1
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Pokémon: Detektyw Pikachu - opis fabuły

Fabuła filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" osadzona jest w uniwersum Pokemonów, czyli fikcyjnych stworków o ponadludzkich możliwościach. Głównym bohaterem produkcji jest Tim Goodman, 21-letni agent ubezpieczeniowy, który przez śmierć matki i nieobecność ojca przed laty zrezygnował z bycia trenerem Pokemonów. Wkrótce wybiera się on do Ryme City, czyli metropolii, w której stworki i ludzie żyją na równych zasadach i partnerują sobie w codziennym życiu. Celem wyprawy Tima jest zebranie poszlak w celu wyjaśnienia prawdopodobnej śmierci jego ojca w wypadku samochodowym. W swoim apartamencie spotyka Pikachu, żółtego Pokemona o "piorunującej" osobowości.

Mimo tego, że Pokemony z reguły nie mówią ludzkim językiem, Tim rozumie to, co mówi do niego Pikachu. Wkrótce 21-latek i jego kompan uciekają przed atakiem bandy Aipomów, które są pod wpływem purpurowego gazu wydzielonego przypadkiem przez niego podczas inspekcji. W trakcie rozmowy w kawiarni Pikachu wyjawia, że w rzeczywistości jest detektywem z amnezją, który parterował niegdyś Harry'emu w rozwiązywaniu zagadek Ryme City. W trakcie jednej z ich akcji Harry jednak po prostu zniknął. Ich celem staje się wspólne rozwikłanie zagadki jego tajemniczego zniknięcia, dlatego Tim i Pikachu łączą siły dla dobra sprawy. Czy duetowi uda się skutecznie rozwiązać tę sprawę?

Pokémon: Detektyw Pikachu - bohaterowie, obsada

Głównym bohaterem filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" jest Tim Goodman, w którego w produkcji wcielił się Justice Smith. W polskiej wersji językowej filmu jego rolę przyjął Krzysztof Chodorowski. Pikachu z kolei otrzymał oryginalnie głos Ryana Reynoldsa, którego w Polsce zastąpił Maciej Stuhr. Oprócz nich w produkcji pojawiają się między innymi Lucy Stevens, Howard Clifford, Roger Clifford, Jack i Detektyw Hideo Yoshida, których role odegrali Kathryn Newton, Bill Nighy, Chris Geere, Karan Soni oraz Ken Watanabe.

W filmie "Pokemon: Detektyw Pikachu" z polskim dubbingiem usłyszymy również Katarzynę Kanabus, Grzegorza Wonsa, Kazimierza Mazura, Patryka Czerniejewskiego i Adama Baumana. W pozostałych rolach w produkcji wystąpili chociażby Suki Waterhouse, Omar Chapparo, Rita Ora, Karan Soni i Josette Simon. Gościnnie w filmie pojawia się też DJ i producent muzyczny Diplo, który występuje podczas sceny przedstawiającej arenę Sebastiana, a także Ryoma Takeuchi, który w japońskiej wersji obrazu podkładał głos pod głównego bohatera. W produkcji pojawia się też kilkanaście postaci trzecioplanowych.

Pokémon: Detektyw Pikachu - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" jest Rob Letterman, który stworzył już w przeszłości takie produkcje jak "Rybki z ferajny", "Potwory kontra Obcy", "Podróże Guliwera" czy "Gęsia skórka". Jest on też współtwórcą scenariusza, który wraz z nim przygotowali Dan Hernandez, Benji Samit i Derek Connolly. Sama historia to dzieło Hernandeza, Samita oraz Nicole Perlman, która była już odpowiedzialna za zarys fabuły filmu "Kapitan Marvel".

Muzyka z filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" to dzieło Henry'ego Jackmana. Za kinematografię odpowiadał John Mathieson, a edycją zajmowali się Mark Sanger i James Thomas. Produkcja powstała na podstawie uniwersum Pokemon stworzonego przez Satoshiego Tajiri, a inspiracją do jej fabuły była gra "Detektyw Pikachu", która ukazała się w 2016 roku na konsolę Nintendo 3DS. Dystrybucją filmu zajmują się wytwórnie Warner Bros. oraz Toho.

Pokémon: Detektyw Pikachu - budżet, recenzje

Budżet filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" określono na 150 milionów dolarów. Według stanu na początek czerwca produkcja odnotowała ponad 130 milionów dolarów zysku w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także niemal 263 miliony przychodów w innych rejonach geograficznych. Łącznie szacuje się zysk z produkcji na około 400 milionów dolarów.

Recenzje filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" okazały się być stosunkowo pozytywne dla jego twórców. W serwisie Rotten Tomatoes film otrzymał 66 proc. pozytywnych recenzji, natomiast w serwisie Metacritic jego ocena to 53/100. Przez pewien czas produkcja była najlepiej ocenianą produkcją live action w serwisie Rotten Tomatoes.

Pokémon: Detektyw Pikachu - ciekawostki

  • Na stanowisko reżysera filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" brani byli początkowo pod uwagę Dean Israelite, Robert Rodriguez, Tim Miller, Mark A.Z. Dippé, Shane Acker i Chris Wedge. Ostatecznie tę posadę otrzymał Rob Letterman.
  • Poszczególne sceny do filmu kręcono w Londynie, Shepperton, Watford i Minley na terenie Wielkiej Brytanii. Niektóre sekwencje powstały w Szkocji oraz w mieście Denver w amerykańskim stanie Kolorado.
  • Pierwszy polski zwiastun "Pokemon: Detektyw Pikachu" trafił do sieci 12 listopada 2018 roku. Trailer produkcji uzyskał niecałe 2 miliony wyświetleń od momentu publikacji.

Pokémon: Detektyw Pikachu - premiera

Premiera filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" miała miejsce 3 maja 2019 roku w Japonii. Tydzień później produkcja trafiła na duże ekrany w Stanach Zjednoczonych. W międzyczasie obraz można było obejrzeć także w większości europejskich krajów. Polska premiera filmu "Pokemon: Detektyw Pikachu" odbyła się 31 maja 2019 roku. W naszym kraju produkcja wyświetlana jest w kinach w wersji z napisami bądź polskim dubbingiem.

Pokémon: Detektyw Pikachu - sequel

W styczniu 2019 roku, na kilka miesięcy przed premierą filmu, ogłoszono już plany zrealizowania jego kontynuacji. Sequel "Pokemon: Detektyw Pikachu" był już wtedy na etapie przygotowań, a Oren Uziel oficjalnie objął stanowisko scenarzysty. Data premiery kontynuacji filmu nie została podana do wiadomości publicznej.

Pokémon: Detektyw Pikachu
Tytuł oryginalny

Pokémon Detective Pikachu

Gatunek

animacja, familijny

Kraj produkcji

Japonia, USA

Rok produkcji

2019

Data światowej premiery

03.05.2019

Data polskiej premiery

31.05.2019

Czas trwania

104 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

5
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8awo16
d8awo16
d8awo16