Trwa ładowanie...
13-04-2007 11:32

Polacy atrakcją w Buenos Aires

Share
Polacy atrakcją w Buenos Aires
d4hqtyo

Na trwającym od 3 do 15 kwietnia IX Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Buenos Aires (Buenos Aires IX Festival Internacional de Cine Independiente), jednym z najważniejszych festiwali filmowych Ameryki Południowej, bardzo dużym zainteresowaniem publiczności cieszy się "Retrospektywa Piotra Dumały".

Wszystkie projekcje filmów artysty (m.in. "Zbrodnia i Kara", "Franz Kafka", "Łagodna", "Wolność Nogi", "Ściany"), odbywają się przy pełnych salach. Każdy pokaz polskiego reżysera, obecnego na Festiwalu, wzbudza aplauz publiczności, a młodzi Argentyńczycy zasypują Dumałę pytaniami dotyczącymi jego twórczości. Niektórzy przybyli nawet z oddalonych o kilka tysięcy kilometrów miejscowości tylko po to, aby móc po raz pierwszy w życiu zobaczyć filmy kultowego polskiego reżysera na dużym ekranie. Retrospektywie towarzyszy otwarta dnia 9 kwietnia w Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej w Buenos Aires (MALBA) wystawa komiksu "Zbrodnia i kara" oraz plakatów jego autorstwa. Już pierwszego dnia wystawy obejrzało ją kilkaset osób.

Po raz pierwszy w historii Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego w Buenos Aires polska kinematografia jest tak licznie reprezentowana. Oprócz "Retrospektywy Piotra Dumały", pokazywanych jest kilka najnowszych polskich filmów: "Wstyd" Piotra Matwiejczyka (konkurs Cine del Futuro), "Z odzysku" Sławomira Fabickiego (sekcja Panorama) oraz "Jak to się robi?" Marcela Łozińskiego (sekcja Panorama Democracias). W jury festiwalowym zasiadają Roman Gutek oraz Piotr Kobus.

d4hqtyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hqtyo
d4hqtyo